Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj, recurs
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj, recurs

am pe rolul judecatoriei un proces de paraj ,in care am calitatea de procurator, o reprezint pe mama mea*reclamant*. tatal meu s a prezentat doar la ultima infatisare si a zis ca nu este deacord cu partajul..uitandu ma pe portal am vazut ca mi au admis hotararea(eu am cerut 80%din valoare motivand prin chitante si martori cei 80%),as vrea sa stiu daca paratul poate sa faca recurs chiar daca nu are nicio dovada si daca nu ce tre sa fac eu in continuare....el oricum n o sa accepte sulta...ar trebui sa ma adresez direct unui executor si sa nu ma mai duc la cec....multumesc
Buna ziua,

daca hotararea este data in prima instanta atunci cu siguranta are dreptul sa formuleze cale de atac. Daca va face acest lucru, urmeaza sa combateti motivele pentru care se ataca hotararea. In cazul in care nu se formuleaza cale de atac iar dvs trebuie sa incasati o suma de bani, conform hotararii, urmeaza sa va adresati executorului judecatoresc pentru a va realiza creanta din vanzarea bunurilor debitorului. Verificati daca instanta a acordat un termen in care tatal dvs sa plateasca sulta. Daca asa stau lucrurile, veti putea incepe executarea silita numai dupa scurgerea acestui termen.

Costi Boncu
Are dreptul sa declare apel.
Probabil prin aprilie 2014 se va judeca.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
@costiboncu, tatal trebuie sa primeasca sulta , nu s-o plateasca.
@simona, tatal sta in casa ?Aveti de promovat si actiune in evacuare daca nu ati obtinut pana acum o hot in sensul asta.

nu mama trebuie sa plateasca sulta tatalui..tata nu sta in casa,sta la o concubina fara forme legalae..apartamentul este dat in chirie dar fara acordul mamei....eu am procura de la ea...dupa ce se redacteaza hotararea eu pot sa ma duc sa evacuez chiriasii din casa cu procura care am folosit=o pe timpul partajului sau trebuie alta..
Procura o folositi strict pentru motivul pentru care a fost eliberata.