avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pe durata determinata; nu am primit ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pe durata determinata; nu am primit formular concediu medical...

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti daca, in conditiile in care, contractul individual de munca inceteaza de drept (cim pe durata determinata), si nu stiu deocamdata....pana voi face pontajul...(pentru ca nu am primit inca niciun act din care reiese ca persoana ar fi in c.boala), pot sa fac comunicarea incetarii cim in cele 19 zile ulterioare datei de 31.10.13, adica in 19.11.2013, cu efect 31.10.2013.
(in 31.10.2013 ar fi incetarea la data expirarii cim, neavand medicalul sau what ever ar avea, as face incetarea cim in 19.11.2013 cu efect din 31.10.2013)
e corect?!
Persoana la care fac referire nu a prezentat medical si nici nu a venit la servici (nu conteaza cate zile, pentru ca nu stiu). In R.i. am mentionat ca daca motiveaza absentele, nu se iau masuri disciplinare.


Multumesc




i) Data încetării contractului
de muncă
- La data încetării CIM/ La data luării la
cunostintă a evenimentului care a determinat
în conditiile legii, încetarea CIM *
Note:
*Cel mai târziu anterior împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare de la data aparitiei modificării – Exceptie
situatiile în care modificările se produc ca urmare a unei hotărâri judecătoretti sau ca efect al unui act normativ,
când modificarea se face în ziua în care angajatorul se prezumă că a luat cunostintă de continutul acestora
Cel mai recent răspuns: Herra_ , utilizator 09:18, 31 Octombrie 2013
1. Potrivit HG nr.500/2011, incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.

2. Conform art.49 alin.5 C.mun., de fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

3. In speta, REVISAL-ul se va completa si se va transmite in data de 31.10.2013.
Transmiterea ulterioara a REVISAL-ului este contraventie sanctionata cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei de catre inspectorii ITM.
da, inteleg
o sa fac incetarea cim la termen si daca aduce c.boala, am sa anulez incetarea
nu am cum sa procedez altfel
daca mai e si gravida, am pus-o
nu am fost anuntata nici despre medical si nici despre alte ...

va multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare in revisal ady09 ady09 buna ziua. in cazul in care am un angajat pe perioada determinata la care data expirarii contractului a fost 01.03.2012, in cat timp trebuie facute operatiile ... (vezi toată discuția)
Data incetare cim Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Daca data incetare ptr cim determinat este intr-o zi nelucratoare, se inceteaza in ziua respectiva nelucratoare sau in prima zi lucratoare. Si ... (vezi toată discuția)
S-a uitat declararea incetarii cim Anca114 Anca114 Buna ziua. Contabilul a uitat sa depuna incetarea cartii de munca a unui salariat de aproape 3 luni. Cum se poate indrepta greseala ? Se pot anula de ... (vezi toată discuția)