Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionari 2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionari 2013

buna ziua,
As dori sa stiu de ce indicele de corectie pentru anul 2013 este de 1,06?
In mod normal si mai ales dupa litera legii, ar trebui sa se porneasca de la salariul brut pe economie aferent anului 2012, care este de 2117 lei , ajungand in cele din urma la un coeficient de 1,20028 ..............
Va multumesc!
Din Legea 263/2010 privind sistemul uniatr de pensii publice:

Art. 170
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatei pe anul 2011.

(2) Incepand cu anul 2013, castigul salarial mediu brut realizat, prevazut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut in anul precedent celui in care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica.

(3) Indicele de corectie se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie.

(4) Punctajul mediu anual rezultat in urma aplicarii indicelui de corectie reprezinta punctajul mediu anual realizat de asigurat, care se utilizeaza la determinarea cuantumului pensiei.

multumesc!

acum sa facem un mic exercitiu aritmetic :

2117 -salariu mediu brut pe economie in 2012
762,1 -valoarea punctului de pensie
43,3% x 2117= 916,661
916,661 : 762,1 = 1,20028

daca domnii guvernanti nu stiu matematica elementara, noi pensuionarii nu avem nici o vina;
si daca prin absurd nu se stia valoarea salariului mediu brut pe economie pentru anul 2012, ar fi trebuit ulterior sa vina cu recalculari
ce ziceti, am dreptate?

multumesc!
1. Daca printr-un act normativ s-a stabilit coeficientul de corectie de 1,06 credeti ca putem face noi ceva?

2. Eu va dau dreptate dar nu este suficient.
multumesc!
acum cateva minute am trimis un e-mail catre Min. Muncii, in atentia dnei ministru, cu aceeasi problema; sa vedem ce sau daca-mi raspunde.
Va multumesc!
Din art.170 reiese ca trebuie actualizata valoarea punctului de pensie, in vigoare la data pensionarii, cu rata inflatiei din 2011 si cred ca eroarea este putin mai mica,dar tot in dezavantajul pensionarului.Unde scrie ca se actualizeaza v.p.p.cu rata inflatiei din anul precedent sau cel in curs?Si cand va ganditi ca inflatia pe 2011 a fost de aprox.5,8%,cam ce indice o sa reiasa?Singura variabila este salariul med. brut''nu?Asa ca cine trebuia sa aplice art170 are o dilema in ce priveste p.m.a.al tuturor pensiilor din 2011 pana azi..Nu spun ca e just ,dar asa reiese din text.