Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurare autoturism

buna ziua va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: in august am cumparat un autoturism inmatriculat in romania si am avut asigurare pana astazi.pot face asigurare pe numele unei persoane in varsta ca sa platesc mai putin?mentionez ca autoturismul nu l-am inmatriculat deocamdata pe numele meu e inca pe numele vechiului proprietar.va rog sa ma sfatuiti ce pot face ca sa pot circula in continuare.
Buna ziua,

Asigurarea se poate face pe numele proprietarului.
Daca doriti sa platiti mai putin la RCA, este necesar ca la inmatricularea acestuia sa puneti ca proprietar persoana mai in varsta la care faceti referire.

Multumesc,