avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire de salariu fara semnare de act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire de salariu fara semnare de act aditional

Buna ziua,

Acum o luna am primit o marire de salariu. Am intrebat cand smenez act aditional si mi-au zis ca pana la sfarsitul luni voi semnat. E deja sf lunii si nu am primit nimic de semnat.

Cum pot sa aflu daca s-a operat aceasta marire in cartea de muca si dacae prea devreme ca cer socoteala.
Cel mai recent răspuns: alexandru andra , utilizator 09:18, 8 Aprilie 2010
DA. Se face un act aditional pentru fiecare angajat. Sunt contracte individuale de munca.
e suficienta o decizie a angajatorului. ulterior va fi notificat angajatul care va semna de luare la cunostinta.
e posibil ca modificarea sa fie inregistrata iar salariatul sa fie notificat mai tarziu. unii angajatori nu o fac niciodata...lesne de inteles motivul.... :) nu am auzit pe nimeni sa faca plangere ca i s-a marit salariul fara sa fie notificat.
Deja sitatia asta ma ingrijoreaza.

Nu-mi fac griji ca nu il voi primi pe card, ci ca nu va f consemnat oficial.

Sfatuti-ma: sa merg direct la resurse umane si sa intreb cand va fi gata documentul justificativ? sa intreb direct daca marirea va fi pe cartea de munca?

Nu as vrea sa intreb ceva gresit; ma gandesc ca ei au timp la dispozitia mai mult ca sa faca aceste act aditionale. Sau trebuiesc facute obligatoru inainte de virarea banilor pe card?
nu ai motive de ingrijorare... fie actul e deja iinregistrat , fie va fi inregistrat cu o data ulterioara (desi legea spune in max 5 zile).
asta, of course, daca nu e vorba despre un spor, caz in care ar trebui sa apara pe fluturas distinct.
daca nu apare, nu exista nici un motiv de ingrijorare. firma trebuie sa aiba justificari pt banii pe care ii da.
Chiar azi o sa intreb direct...sa imi spui ori e alba ori neagra...E sau nu trecut in cartea de munca...

Alte discuții în legătură

Crestere salariala fara act aditional Georgiana- Georgiana- Buna ziua, Aparent, luna aceasta, pe fluturasul de salariu(cat si in cont=D>) am observat o crestere a salariului cu 15%. Am discutat cu seful si mi-a spus ... (vezi toată discuția)
Legislație muncă Katalin13 Katalin13 Dacă conform noilor reglementari in legislația muncii actele adiționale trebuiau semnate până la 31 decembrie 2017 și eu nu am semnat nici până la ... (vezi toată discuția)
Carte de munca ContSters46118 ContSters46118 ce acte trebuie sa am pentru a cere eliberarea cartii de munca? (vezi toată discuția)