Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retragere demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retragere demisie

Buna ziua.Patronul mi-a cerut sa imi scriu demisia.Mi-am scris demisia la indicatiile lui.Ulterior am hotarat sa imi retrag demisia si sa imi continui activitatea la aceeasi firma.Se poate sau nu se poate retrage demisia?Daca da cum trebuie procedat?
Ar fi fost bine daca ati fi precizat cum suna "demisia", ce text are.
Eu cred ca este o cerere de incetare a CIM prin acordul partilor.
Demisia este un act unilateral al angajatului.Daca acesta,dupa expirarea termenului de preaviz,ramane la unitate,iar conducerea unitatii nu obiecteaza,se presupune ca salariatul si-a retras demisia ca ar fi renuntat la ea.Nu exista nicio reglementare expresa in lege cu privire la acest aspect(codul muncii)...
Radu Gabrian, Mediator
Demisia poate fi revocată în mod expres cu acordul angajatorului înaintea expirării termenului de preaviz sau în mod tacit, prin continuarea activităţii după expirarea termenului de preaviz.