Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

mi-am dat demisia de cateva zile si tre sa stau in preaviz 15 zile .In decursul celor 15 zile am dreptul sa ma razgandesc si sa renunt la demisie?
Exista mai multe opinii:
1. Ca se poate reveni asupra demisiei, doar in interiorul termenului de preaviz, fiind un act unilateral de vointa, oferind dreptul denuntarii unilaterale a CIM de catre angajat.
2. Ca odata "acceptata" aceasta demisie de catre angajator luand act de vointa unilaterala a angajatului de a denunta CIM, nu mai poate sa fie retractabila nici macar in interiorul termenului de preaviz.

Din punctul meu de vedere, inclin spre a doua solutie.
Daca angajatorul vrea sa ia act de renuntarea dvs la demisie si este dispus sa "inchida ochii" si sa va reprimeasca, atunci se poate.
Dar trebuie sa luati in calcul si faptul ca angajatorul nu va fi de acord sa renuntati la demisie.
Demisia poate fi revocată în mod expres cu acordul angajatorului înaintea expirării termenului de preaviz sau în mod tacit, prin continuarea activităţii după expirarea termenului de preaviz.