Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea 677/2001 - Registrul de Evidenþã a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea 677/2001 - Registrul de Evidenþã a Prelucrãrilor de Date cu Caracter P ersonal

In conformitate cu prevederile Legii nr.230/2007, reprezentantii Asociatiilor de proprietari solicita proprietarilor copii ale actelor de proprietate, precum si ale celor de identitate. Mai mult atunci cand se intocmesc documentele de infiintare a asociatiei sau de modificari ale statutului, la recomandarea serviciilor specializate din primarii se solicita semnarea unor tabele anexa la acordul de asociere care au in cuprinsul lor date cu caracter personal (nume/prenume; adresa; CNP; act identitate; titlu proprietate).
Avand in vedere aceste cerinte intrebarea care se pune este: Asociatiile de proprietari trebuie sa se inregistreze ca operatori care efectueaza prelucrari de date cu caracter personal?
Multumesc
M. Gradinaru, utilizator
Nu ,nu este necesar
gasi discutii pe aceasta tema si informatii suplimentare in topicul urmator
inclusiv raspunsul autoritatilor la demersurile mele

www.avocatnet.ro/content/for...
Avand in vedere disputele anterioare pe acest subiect ,personal m-am interesat la ITM Bucuresti referitor la eventuala obligatie a asociatiilor de proprietari sa se inregistreze sau notifice dupa cum precizeaza @arocks ,ca operator care efectueaza prelucrari de date cu caracter personal
Raspunsul oficial al autoritatii este
"Asociatiile de proprietari nu au obligatia sa solicite inregistrarea ca operator care efectueaza prelucrare de date cu caracter personal,avand in vedere ca prin norma specifica nu este desemnată ca operator si nu intruneste conditiile prevazute de lege sa prelucreze date cu caracter personal
In temeiul LEGE nr. 677 din 21 noiembrie 2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date : Definiţii
În înţelesul prezentei legi, următorii termeni se definesc după cum urmează:
a)date cu caracter personal - orice informaţii referitoare la o persoană fizică
identificată sau identificabilă; o persoană identificabilă este acea persoană care
poate fi identificată, direct sau indirect, în mod particular prin referire la un
număr de identificare ori la unul sau la mai mulţi factori specifici identităţii sale
fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale;
b)prelucrarea datelor cu caracter personal - orice operaţiune sau set de
operaţiuni care se efectuează asupra datelor cu caracter personal, prin mijloace
automate sau neautomate, cum ar fi colectarea, înregistrarea, organizarea,
stocarea, adaptarea ori modificarea, extragerea, consultarea, utilizarea,
dezvăluirea către terţi prin transmitere, diseminare sau în orice alt mod,
alăturarea ori combinarea, blocarea, ştergerea sau distrugerea;
c)stocarea - păstrarea pe orice fel de suport a datelor cu caracter personal
culese;
d)sistem de evidenţă a datelor cu caracter personal - orice structură organizată
de date cu caracter personal, accesibilă potrivit unor criterii determinate,
indiferent dacă această structură este organizată în mod centralizat ori
descentralizat sau este repartizată după criterii funcţionale ori geografice;

e)operator - orice persoană fizică sau juridică, de drept privat ori de drept public,
inclusiv autorităţile publice, instituţiile şi structurile teritoriale ale acestora, care
stabileşte scopul şi mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal;
dacă scopul şi mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal sunt
determinate printr-un act normativ sau în baza unui act normativ
, operator este
persoana fizică sau juridică, de drept public ori de drept privat, care este
desemnată ca operator prin acel act normativ sau în baza acelui act normativ;
f)persoană împuternicită de către operator - o persoană fizică sau juridică, de
drept privat ori de drept public, inclusiv autorităţile publice, instituţiile şi
structurile teritoriale ale acestora, care prelucrează date cu caracter personal pe
seama operatorului;
g)terţ - orice persoană fizică sau juridică, de drept privat ori de drept public,
inclusiv autorităţile publice, instituţiile şi structurile teritoriale ale acestora, alta
decât persoana vizată, operatorul ori persoana împuternicită sau persoanele
care, sub autoritatea directă a operatorului sau a persoanei împuternicite, sunt
autorizate să prelucreze date"

Acum daca in Romania ,exista practica neunitara si discutii si opinii diferite,pentru orice situatii asociatia noastra s-a asigurat si a obtinut opinia oficiala a autoritatii