Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare nevazator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare nevazator

Persoana cu handicap gradul accentuat ca nevazator poate lucra?
aici am vazut dar aici nu se incadreaza persoanele cu gradul accentuat dar se incadreaza nevazatorii.dar tata e nevazator cu gradul accentuat,deci el unde se incadreaza?
1. Faceti confuzie intre handicap si invaliditate.

2. - Pentru handicap primeste indemnizatie iar pentru invaliditate primeste pensie.
- Acestea doua se pot cumula.

3. - O persoana cu handicap poate sa lucreze intr-un loc de munca unde ii permite gradul sau de handicap.
- O persoana cu invaliditate gr. I sau II si-a pierdut total capacitatea de munca.

4. Dvs. nu ati precizat daca tatal dvs. primeste indemnizatie de handicap sau pensie de invaliditate sau pe amandoua.

el a fost pensionat in 2001 cu grad accentuat ca nevaztor si a primit pensie de limita de varsta si indemnizatie de handicap dar acum o luna a primit o instiintare k dupa noua legea a pensiilor nu se mai incadreaza la pensia de limita de varsta.e posibil sa ii o anuleze dak aceasta a fost aprobata in 2001?
Spuneti exact ce scrie in scrisoarea primita de la Casa de Pensii sa vedem si noi care este prevederea legala.
pe certificatul de handicap emis de expertiza medicala a unei persoane care este nevazatoare scrie ca are capacitate de munca restanta 0%.Incapacitate adaptiva 100 %. Stiu ca in acesta situatie nu mai poate munci, nu are drept de munca cu incapacitate adaptiva 100% am vazut scris in criteriile de expertiza a persoanelor cu handicap. Vreau sa stiu daca este adevarat sau s-a mai modificat legea, pers respectiva spune ca are dreptul la munca.
menztionez inca o data ca este nevazator.
multumesc