avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare nevazator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare nevazator

Persoana cu handicap gradul accentuat ca nevazator poate lucra?
Cel mai recent răspuns: sara mihu , utilizator 21:29, 19 Iunie 2014
aici am vazut dar aici nu se incadreaza persoanele cu gradul accentuat dar se incadreaza nevazatorii.dar tata e nevazator cu gradul accentuat,deci el unde se incadreaza?
1. Faceti confuzie intre handicap si invaliditate.

2. - Pentru handicap primeste indemnizatie iar pentru invaliditate primeste pensie.
- Acestea doua se pot cumula.

3. - O persoana cu handicap poate sa lucreze intr-un loc de munca unde ii permite gradul sau de handicap.
- O persoana cu invaliditate gr. I sau II si-a pierdut total capacitatea de munca.

4. Dvs. nu ati precizat daca tatal dvs. primeste indemnizatie de handicap sau pensie de invaliditate sau pe amandoua.


el a fost pensionat in 2001 cu grad accentuat ca nevaztor si a primit pensie de limita de varsta si indemnizatie de handicap dar acum o luna a primit o instiintare k dupa noua legea a pensiilor nu se mai incadreaza la pensia de limita de varsta.e posibil sa ii o anuleze dak aceasta a fost aprobata in 2001?
Spuneti exact ce scrie in scrisoarea primita de la Casa de Pensii sa vedem si noi care este prevederea legala.
pe certificatul de handicap emis de expertiza medicala a unei persoane care este nevazatoare scrie ca are capacitate de munca restanta 0%.Incapacitate adaptiva 100 %. Stiu ca in acesta situatie nu mai poate munci, nu are drept de munca cu incapacitate adaptiva 100% am vazut scris in criteriile de expertiza a persoanelor cu handicap. Vreau sa stiu daca este adevarat sau s-a mai modificat legea, pers respectiva spune ca are dreptul la munca.
menztionez inca o data ca este nevazator.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pe caz de boala nicolas25 nicolas25 Sunt pensionat pe caz de boala gr. 2 ( lucru ce nu-mi permite sa lucrez). Cum as putea lucra fara să-mi afecteze pensia si fara sa renunt la ea? Prin ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. care sunt cosecintele daca lucrez cu contract de munca, ... Mary.... Mary.... Buna ziua. Care sunt cosecintele daca lucrez cu contract de munca, avand indemnizatie de invaliditate gr 2 accentuat? Am cautat legea, dar nu stiu care e! (vezi toată discuția)
Pensionar problema juridica tibanto tibanto Am pensie de invaliditate, sunt pensionar gradul II cu handicap accentuat, pensia de este definitiva ca si certificatul de handicap. Mentionez ca sunt ... (vezi toată discuția)