Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Bani castigati din jocuri de noroc (aici, pariuri)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Bani castigati din jocuri de noroc (aici, pariuri)

Buna ziua,

Am auzit ca a aparut o noua lege privind impozitarea castigurilor obtinute din jocurile de noroc, cel putin in cazul agentiilor de pariuri "de cartier".

Daca ai castigat pe un bilet cel putin 600 lei, agentia iti va retine 25% din castig pentru impozit.

Dar daca agentia de pariuri este online iar sediul social este intr-o tara unde sunt alte reglementari fiscale, de exemplu: Gibraltar, Irlanda, Malta, Curacao ?

Retrag o suma mai mare de 600 lei din contul respectiv si banii imi intra in contul din Romania.

Ce as putea risca?
Care este legislatia in acest caz?
Exista vreo colaborare intre diverse tari cu privire la impozitarea dubla, avand in vedere ca firma oricum plateste impozitul ei in acele tari (mult mai mic decat in tara de origine) dar aceasta nu imi percepe mie taxa de retragere a banilor ??

Multumesc.
Daca se retine ipozitul in acea tara nu exista probleme.
Exista si conventii internationale in vederea evitarii dublei impuneri.
Din moment ce venitul provine din strainatate statul roman nu ar trebui sa impoziteze decat daca legea prevede in mod expres.
Mergeti la ANAF sa vedeti ce spun si ce text de lege ar invoca daca considera altfel decat am aratat eu.
Adresati o cerere in scris si veti primi raspuns in scris.
Multumesc.
ART. 77 Reţinerea impozitului aferent veniturilor din premii şi din jocuri de noroc

(1) Veniturile sub formă de premii se impun, prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 16% aplicată asupra venitului net realizat din fiecare premiu.

(2) Veniturile din jocuri de noroc se impun, prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 25% aplicată asupra venitului net. Venitul net se calculează la nivelul câştigurilor realizate într-o zi de la acelaşi organizator sau plătitor.

(3) Obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului revine plătitorilor de venituri.

(4) Nu sunt impozabile veniturile obţinute din premii şi din jocuri de noroc, în bani şi/sau în natură, sub valoarea sumei neimpozabile stabilită în sumă de 600 lei, realizate de contribuabil:

a) pentru fiecare premiu;

b) pentru câştigurile din jocuri de noroc, de la acelaşi organizator sau plătitor într-o singură zi.

(5) Impozitul calculat şi reţinut în momentul plăţii este impozit final.

(6) Impozitul pe venit astfel calculat şi reţinut se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reţinut.
bogdan_zuzu, utilizator