avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rog indrumare de specialitate. joi am proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rog indrumare de specialitate. joi am proces

buna ziua.acum 50 ani parintii au cumparat 2 terenuri cu specificatia ca sunt locuri de casa unul langa celalalt cu acte de vanzare cumparare. in 1960 obligati fiind s-au inscris in gospodaria agricola colectiva completand o cerere in care au omis sa treaca terenul curte de 800mp.bine inteles ca ei au avut grija sa le ia tot.in 1991 corespunzator legii 18 au adresat comisiei locale cerere de reconstituire a dreptului de proprietate corespunzator registrului agricol din 1960,adica vie altoita x.vie hibrid y,livada z,teren arabil w,curti h. pe timpul CAP au fost desfiintata via hibrid si s-au facut replantari cu vie altoita.deasemenea livezile au fost defrisate.in asemenea conditii comisia locala a aplicat coeficienti de reducere in acordarea de vie altoita pt. vie hibrid de 50% si vie altoita de 76% astfel incat aveau dreptul la 2ha vie altoita.din motive necunoscute le-au dat numai 1ha vie altoita ,livada nu,si au redus si terenul arabil cu 0,77ha.am facut eu contestatie la comisia judeteana si in 1996 au corectat intr-un fel in sensul ca mi-au dat 0,77ha dar teren arabil.pt. livada mi-au dat teren arabil. am cerut sa-mi dea vie altoita pana la 2ha.au recunoscut ca ca s-a gresit dar au afirmat ca sunt in imposibilitat intrucat nu mai au.in 2000 am chemat in judecata comisia locala.au propus instantei sa-mi acorde vie numai 0,43ha dar in actiuni la o societate comerciala fost IAS. intre 2000-2002 de la SC nu am primit nimic.in 2002 SC s-a desfiintat iar mie mi s-a eliberat 2 titluri de proprietate din care unul separat pt. 0,43ha vie altoita.in paralel cu cererile pt. vie am adresat si cereri privind punerea in posesie cu cele 2 terenuri pe care este si a fost si la cumparare vie.la sfirsitul lui 2008 prin judecatorie mi s-a recunoscut la cererea mea dreptul de unic mostenitor pt. terenurile din primul titlu de proprietate intrucat cat de cat au fost recpectate vechile amplasamente.in 2009 am chemat in judecata comisia locala pt. anularea celui de al doilea titlu de proprietate ,recunoasterea dreptului de propritate pt. unul din terenurile cumparate dar pentru suprafata de 0,43ha si obligarea celui ce s-a pozitionat pe acest teren sa-l lase liber.precizez ca individul nu are titlu de proprietate si nici proces verbal de punere in posesie.am depus la dosar cele 2 acte de vanzare cumparare ,titlul de proprietate a carei anulare am cerut-o .la prima infatisare s-a prezentat numai individul care a sustinut ca terenul este al parintilor sai.la al doilea termen am adus eu martori.la al treilea termen a adus individul martori dar nu au fost prea convingatori.completul mi-a cerut sa achit o suma pt. plata expertului topograf pt care sa prezint dovada la termenul urmator.la ultimul termen am primit o intampinare a primariei locale in care aceasta jusifica emiterea titlului prin sentita civila si propunea neadmiterea cererii de anulare invocand motivul cum ca nu a fost contestat in termen de 3 ani.completez ca expertul a fost stabilit prin trgere la sorti).a doua zi m-am adresat in scris judecatoriei prin posta drept raspuns la intampinarea facuta de primarie si tot odata am anexat acte de donatie prin care cei ce au vandut ajunsesera proprietari anterior instrainarii terenurilor,sentinta civila referitor la primul titlu de proprietate. mentionez ca in adresa am aratat ca m-am consultat cu vecinii mentionati in actele de vanzare cumparare si am ajuns la concluzia ca individul ocupa din ambele terenuri drept pt. care cer sa mi se recunoasca acest drept.am specificat ca am cerut numai 0,46ha pt. a nu depasi suprafata totala iar anularea a unui singur titlu pe motiv ca pt. celalalt este o sentinta definitiva si irevocabila.am cerut sa fie audiat si fiul unui din cei ce au vandut in 1954.
prezint actele."contract de vanzare -cumparare.subsemnatul IM,salariat CFR,domiciliat in .....declar ca am vandut tov.CE....,casnica,domiciliata in......,un loc de casa in suprafata de 5000mp ,situat in vatra satului com....,raionul...,reg...,avand vecinatatile.......acest teren ,eu vanzatorul il am in proprietate in baza actului de donatie autentificat la nr.....din 23 n0iembrie 1946 de trib.buzau si transcris la nr...de acelasi tribunal,act pe care-l transmit in original .pretul acestei vanzari,este de lei...pe care eu vanzatorul i-am primit in intregime acum la autentificarea acestui act,din miinile cumparatoarei. subsemnata CE,declar ca am cumparat terenul loc de casa descris mai sus,am inumarat integral pretul in mainile vanzatorului....facut in cinci exemplare astazi 25 august 1954 prin notariatul de stat al raionului....vanzator ...cumparator"pe verso"notariatul de stat roionul....regiunea...proces verbal nr...anul..luna...ziua...inaintea noastra ,GC,notar,asistat de OP,secretar ,s-au prezentat la acest birou........in baza petitiei nr....am redactat prezentul contract de vanzare cumparare,dupa care partile au cerut autentificare lui.noi,lund act de declaratiunile partilor declaram autentic prezentul inscris semneaza notar de stat....secretar..."cel de al doilea act."contract de vanzare-cumparare.subsemnata AE,domiciliata in.............declar ca am vandut in mod irevocabil tov.CS,domiciliat.......,un teren loc de casa pe care se afla putina vie rara,in suprafata de un hectar sau 10000mp ,pe teren aflandu-se si o camera veche darapanata,imobil situat in vatra satului com....raionul...regiunea...intre vecinatati la rasarit cu cumparatorul,la apus cu soseaua...la miaza noapte cu...si la miaza zi cu...imobilul pe care l-am vandut il posed ca dota de la parintii meiin baza actului dotal autentificat la nr....din ...1934 de tribunalul...pretul acestei vanzari este de ..subsemnatul CS,casatorit cu CE,declar ca am cumparat imobilul de mai sus...........vanzatoare...cumparator.."pe verso"proces verbal nr....anul 1955,luna...ziua..inaintea noastra GC,notar,asistat de secretar OP s-au prezentat:AE in calitate de vanzatoare...........CS in calitate de cumparator.........noi ,lund act de declaratiunile partilor ,declaram autentic prezentul inscris.notar de stat CG.secretar PO"redau textul sentintei civile din 2000"judecatoria...sentinta civila nr...in numele legii hotarasste:admite actiunea formulata de reclamant CJ domiciliat in ....in contradictoriu cu parata comisie locala....pentru aplicarea legii nr.18/199 si in consecinta obliga parata sa-l puna in posesie pe reclamant cu suprafata de 0,43ha vie nobila ,in actiuni la SC.pronuntata in sedinta publicas azi..presedinte...grefier...prezint titlu de proprietate nr../2002 a care-i anulare am cerut-o.comisia judeteana....pe baza propunerii comisiei comunale...declara cetateanul CS primeste in proprietate o suprafata totala de 4300mp ....pe verso suprafata primita in proprietate .in extravilan vii4300mp,vecinatatile" am intrat si in posesia adresei din 2001a prefecturii catre comisia locala a carui text suna astfel"va comunicam ca prin hot.nr....comisia judeteana pt. aplicarea legii 18/1991a validat propunerile dvs.cuprinse in referatele nr...referitoare la diminuarea suprafetei inscrisa in anexa 2a ,poz.5 autor CS de la 4,89ha la 4,43ha si inscrierea in anexa19 suplimentara cu suprafata de 0,43ha vie.precizez ca mai sunt si alte acte depuse la dosar a carei importanta cred eu nu este determinanta. va multumesc ca aveti bunavointa a va apleca asupra problemei mele.
presupunem ca nu incercati sa rezolvati singura cauza...:rolleyes: aveti nevoie sa consultati avocatul cauzei, sau cel la care sunteti stagiar..:confused:
va dorim succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare-cumparare de acum 50 ani georgeta_2009 georgeta_2009 buna ziua.acum 50 ani parintii au cumparat 2 terenuri cu specificatia ca sunt locuri de casa unul langa celalalt cu acte de vanzare cumparare. in 1960 obligati ... (vezi toată discuția)
In 1050 am cumparat un teren" loc de casa in vatra satului" criss_2009 criss_2009 in 1950 am cumparat un teren .in actul de cumparare este specificat LOC DE CASA IN VATRA SATULUI. in 1991 am facut cerere de reconstituire a dreptului de ... (vezi toată discuția)
Ce acte trebuie sa primesc la achizitia unei case cu teren ContSters325113 ContSters325113 Buna! La cumpararea unei case cu teren aferent ce acte trebuie sa primesc eu si ce acte raman la notar sau la vanzator? (vezi toată discuția)