Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort, interpretare solutie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort, interpretare solutie

buna ziua,

va rog sa/mi traduceti si mie acest paragraf

Ora estimata: 08:30
Complet: C1 MF
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Desface casatoria prin acordul partilor. Dispune revenirea reclamantei la numele purtat anterior casatoriei , acela de BURTAN. Cu apel in 30 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica astazi 04.11.2013.
Document: Hotarâre 04.11.2013

multumesc
NU este nimic complicat,instanta a dispus desfacerea casatoriei datorita exprimarii acordului dvs (nu se mai pune problema culpei vreuneia dintre parti )iar aceasta hotarare poate fi atacata cu ape Dupa comunicarea sentintei o puteti legaliza fara a mai astepta cele 30 de zile daca depunei o cerere atat dvs cat si SOTUL prin carea renuntati la calea de atac
multumesc dar nu pot depune pt ca sotia nu este de acord.dar divortul s a terminat?
In cazul in care sotia nu este de acord cu desfacerea casatoriei prin acordul partilor, are posibilitatea sa faca apel.
Daca a fost un divort prin acord, instanta s-a pronuntat irevocabil pe divort, partile pot ataca cu apel doar in ce priveste numele , daca alte accesorii nu au fost.
Sunteti divortati, dar tot nu legalizati hotararea decat dupa ce trece perioada in care se poate ataca hotararea pt nume.

alta infatisare nu s a dat deci hotararea in cat timp poate ajunge?este pe ilfov la cornetu