Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold debitor in 461 si creditor in 1068 alte rezerve
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold debitor in 461 si creditor in 1068 alte rezerve

buna ziua !
in balanta unei sc exista sold debitor in 461 si sold creditor in 1068. ce se poate face cu aceste sume sa fie micsorate .
multumesc .
De ce sa fie miscorate? In acele conturi sumele au ajuns prin inregistrarea unor documente contabile care au un continut economic. Asa ca nu pot disparea din conturi asa pur si simplu.
In 461 se inregistreaza de obicei o creanta a socitatii fata de un tert. trebuie vazut cum s-a debitat contul si recuperate/incasate creantele respective daca nu s-au prescris....

Cu sumele din 1068 se poate acoperi pierderea contabila sau se pot distribuii dividente catre asociati. Trebuie analizat daca s-au impozitat aceste sume, daca nu (adica daca s-au distribuit din rezultatul brut) atunci trebuie impozitate adica le considerati elemente similare veniturilor la calculul impozitului pe profit.

Codul fiscal:
ART. 22 Provizioane şi rezerve
(5) Reducerea sau anularea oricărui provizion ori a rezervei care a fost anterior dedusă se include în veniturile impozabile, indiferent dacă reducerea sau anularea este datorată modificării destinaţiei provizionului sau a rezervei, distribuirii provizionului sau rezervei către participanţi sub orice formă, lichidării, divizării, fuziunii contribuabilului sau oricărui alt motiv. Prevederile prezentului alineat nu se aplică dacă un alt contribuabil preia un provizion sau o rezervă în legătură cu o divizare sau fuziune, reglementările acestui articol aplicându-se în continuare acelui provizion sau rezervă.