Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inchiderea contului 461
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inchiderea contului 461

Buna ziua.
In anul 2012 am facut o inregistrare in contul lui 461-Debitori diversi.
Am intrebat la Finante daca pot inchide acest cont prin 117 sau prin 1068.
Prin 117 mi s-a raspuns : "cu siguranta NU". Prin 1068 mi s-a raspuns "nu stim"
Cine ma poate ajuta. Este vorba de un furt si de aceea s-a trecut respectiva suma pe 461. De la politie am hartii, dar au inceput urmarirea penala pentru autor necunoscut.
Sunt 99,99% convinsa ca nu voi mai recupera acea suma si nici nu are sens sa stau la nesfarsit cu acel cont deschis.
Ce pot face?
Nu ma poate ajuta nimeni?
Buna seara,

In opinia mea cel mai bine este sa inchideti suma respectiva printr-un cont de cheltuiala(6588) in exercitiul curent daca aceasta nu este semnificativa.
Cred ca ar fi trebuit inca de atunci sa fi inregistrat un provizion pentru riscuri, avand in vedere situatia creata. Insa nu mai conteaza acum.
Tineti cont de faptul ca aceasta cheltuiala va fi una nedeductibila, potrivit art.21, alineatul 4, litera (o) din CF.

Numai bine
Buna ziua,

Puteti inchide 461 asa cum s-a spus cu contul 6588 nedeductibil, dar trebuie sa tinem cont ca evenimentul a avut loc in 2012 si noi suntem in 2013.
Eu as proceda prin inchiderea cu 1174, pt ca tine de anul 2012. Plus de asta veti avea un calcul diferit de impozit la 2012 si o rectificativa la 101 pentru 2012.
Inregistrarile respective le puteti face in 2013.
Eu am avut un caz si anume in 2011 am emis facturile finale pentru un santier, dar situatiile de lucrari finale si PV de receptie erau intocmite pe 28.12.2010. Datorita sarbatorilor nu s-au putut emite facturile in decembrie si s-au emis in ianuarie. Am avut control de la ANAF si mi-au dat plan de masuri sa folosesc 1174 ca sa inchid veniturile, deoarece acestea nu apartineau exercitiului financiar 2011. Controlul a fost in mai cand aveam bilant contabil si 101 depus, deci nu am avut ce face.
Sper ca v-am fost de ajutor.

Numai bine.
Buna ziua.
Multumesc pentru ce mi-ati spus.
La mine, cred ca nu e asa de complicat avand in vedere ca societatea are regim de microintreprindere (impozit 3% din venituri) si deci nu trebuie sa mai fac rectificativa, pentru ca nu depun D101. Ideea este ca vroiam sa nu fac vreo greseala si de aceeia v-am rugat sa ma ajutati. Cei de la Finante nu au stiut ce sa imi spuna. Mi-au spus sa fac solicitare scrisa pentru a fi sigura de raspuns.
Deci dvs considerati ca este bine sa inchid prin 1174, considerand aceasta inregistrare o corectie pentru anul 2012?
Nu cred ca este indicat sa inchid prin ct de cheltuieli, avand in vedere ca am disponibil in ct 117. Sau trebuie sa trec suma din ct 117 in 1068 dupa care sa inchid ct 461?
Ce parere aveti?
mioara2012, utilizator
Buna ziua,

Asa cum am scris anterior, totul depinde de marimea sumei. Daca aceasta este semnificativa o veti inregistra prin contul 1174, daca nu este semnificativa o veti inregistra in rezultatul anului curent.
Acesta este tratamentul contabil stabilit de OMFP 3055/2009. Puteti sa determinati in ce masura este semnificativa suma, utilizand un prag de semnificatie la care aplicati un procent. Va recoman utilizarea cifrei de afaceri prin aplicarea procentului de 1% la aceasta(prag de semnificatie utilizat in audit).
Nu este relevant daca aveti sau nu sume in 117, atunci cand luati decizia de inregistrare sau nu in rezultatul reportat a unor sume. Criteriile de analiza sunt cele detalitate mai sus.
Utilizarea contului 1068 in acest caz este fara substanta.

Numai bine