Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Curs de schimb pentru perioada fiscala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Curs de schimb pentru perioada fiscala

Ce curs euro se va utiliza la 31.12.2013 ptr,a stabilii perioada fiscala pentru TVA (lunara sau trimestriala) in anul 2014 ?
Cursul la 31.12.2012 an precedent 4,4287, cursul ce va fi anuntat ptr.31.12.2013 sau cursul la data aderarii 3,3817 rotunjit la 220.000 lei ?
Multumesc.
Potrivit Cod fiscal art. 156^1 Perioada fiscală

(1) Perioada fiscală este luna calendaristică.

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere şi/sau neimpozabile în România conform art. 132 şi 133, dar care dau drept de deducere conform art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depăşit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor, cu excepţia situaţiei în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri.

Norme:

ART. 156^1

80. (1) În sensul art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal, în orice situaţie, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 euro se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Naţională a României valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului. La determinarea cifrei de afaceri prevăzute la art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri încasate sau neîncasate şi alte facturi emise înainte de data livrării/prestării pentru operaţiunile prevăzute la art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal.

Deci cursul pt perioada fiscala TVA in anul 2014 va fi cel valabil pentru data de 31 decembrie 2013.

Cursul de la data aderării se foloseste pt regimul special de scutire pentru întreprinderile mici, 65.000 euro= 220.000 lei.

ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
Ioan Petru Butariu, Contabil