Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Poprire din salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Poprire din salar

Buna ziua!Am un salariat pentru care trebuie sa retin o suma de bani, conform unei hotarari judecatoresti. Intrebarea ar fi daca acest lucru se poate realiza si pe baza chitantei emise individual pentru salariatul respectiv, fara ca aceasta poprire sa fie inregistrata pe statul de salarii. In acest caz, inregistrarea contabila poate fi urmatoarea?
Incasare poprire: 5311=427
Plata poprire catre tert: 427=5121
Va multumesc.
Buna ziua,

In cazul in care salariatul depune banii in casierie, puteti face un astfel de articol, insa dat fiind faptul ca obiectul popririi este salariul celui in cauza, va trebui sa inregistrati poprirea pe statul de plata.

Numai bine