Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare RADET - clauza discriminatorie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare RADET - clauza discriminatorie

Va rog sa ma sfatuiti care sunt posibilitatile legale de a obtine abrogarea art. 249 din Ordinul 91/2007 al ANRSC, conform caruia "Deconectările individuale nu se pot executa în acele condominii în care nu s-au produs deconectări anterioare intrării în vigoare a prezentului regulament.".
Efectul abuziv, imediat şi perpetuu al acestei norme este acela că dacă eşti proprietarul unei locuinţe într-un condominiu în care niciun alt proprietar nu s-a deconectat anterior intrării în vigoare a regumentului în cauză, atunci eşti silit să rămâi conectat la reţeaua termică comună şi să suporţi costurile serviciului public.
RADET refuza debransarile tuturor solicitantilor in blocurile in care nu exista debransari anterioare iar sansele de castig in instanta atacand o decizie data de RADET in acest sens, conform jurisprudentei, sunt minime, drept pentru care va rog sa ma sfatuiti care ar fi autoritaile competente carora ma pot adresa in vederea obtinerii abrogarii acestui articol (va rog sa-mi indicati toate variantele posibile, inclusiv avocatul poporului, curtea constitutionala sau orice alta autoritate competenta careia ma pot adresa).
Mentionez ca am inaintat deja un memoriu catre ANRSC care, evident, a raspuns sustinand legalitatea acestui articol.
E o discutie mai ampla insa incercarea dvs. este meritorie si de laudat. Va dau un extras din legea 193 ... care este doar o baza de plecare.

Prin LEGEA nr. 193 din 6 noiembrie 2000*) privind clauzele abuzive din contractele încheiate între profesionisti si consumatori sunt enumerate clauzele considerate abuzive astfel:

(1)Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

a)dau dreptul profesionistului de a modifica unilateral clauzele contractului, fara a avea un motiv intemeiat care sa fie precizat in contract.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor in temeiul carora un furnizor de servicii financiare isi rezerva dreptul de a modifica rata dobanzii platibile de catre consumator ori datorata acestuia din urma sau valoarea altor taxe pentru servicii financiare, fara o notificare prealabila, daca exista o motivatie intemeiata, in conditiile in care profesionistul este obligat sa informeze cat mai curand posibil despre aceasta celelalte parti contractante si acestea din urma au libertatea de a rezilia imediat contractul.

Prevederile acestei litere nu se opun, de asemenea, clauzelor prin care profesionistul isi rezerva dreptul de a modifica unilateral clauzele unui contract cu durata nedeterminata, in conditiile in care profesionistul are obligatia de a-l informa pe consumator, printr-o notificare prealabila transmisa in termen rezonabil, pentru ca acesta din urma sa aiba libertatea de a rezilia contractul;

b)obliga consumatorul sa se supuna unor conditii contractuale despre care nu a avut posibilitatea reala sa ia cunostinta la data semnarii contractului;

c)obliga consumatorul sa isi indeplineasca obligatiile contractuale, chiar si in situatiile in care profesionistul nu si le-a indeplinit pe ale sale;

d)dau dreptul profesionistului sa prelungeasca automat un contract incheiat pentru o perioada determinata, prin acordul tacit al consumatorului, daca perioada-limita la care acesta putea sa isi exprime optiunea a fost insuficienta;

e)dau dreptul profesionistului sa modifice unilateral, fara acordul consumatorului, clauzele privind caracteristicile produselor si serviciilor care urmeaza sa fie furnizate sau termenul de livrare a unui produs ori termenul de executare a unui serviciu;

f)dau dreptul profesionistului sa constate unilateral conformitatea produselor si serviciilor furnizate cu prevederile contractuale;

g)dau dreptul exclusiv profesionistului sa interpreteze clauzele contractuale;

h)restrang sau anuleaza dreptul consumatorului sa pretinda despagubiri in cazurile in care profesionistul nu isi indeplineste obligatiile contractuale;

i)obliga consumatorul la plata unor sume disproportionat de mari in cazul neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre acesta, comparativ cu pagubele suferite de profesionist;

j)restrang sau anuleaza dreptul consumatorului de a denunta sau de a rezilia unilateral contractul, in cazurile in care:

- profesionistul a modificat unilateral clauzele prevazute la lit. e);

- profesionistul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale;

- profesionistul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale;

k)exclud sau limiteaza raspunderea legala a profesionistului in cazul vatamarii sau decesului consumatorului, ca rezultat al unei actiuni sau omisiuni a profesionistului privind utilizarea produselor si serviciilor;

l)exclud dreptul consumatorului de a intreprinde o actiune legala sau de a exercita un alt remediu legal, solicitandu-i in acelasi timp rezolvarea disputelor in special prin arbitraj;

m)permit in mod nejustificat impunerea unor restrictii in administrarea probelor evidente de care dispune consumatorul sau solicitarea unor probe care, potrivit legii, fac obiectul unei alte parti din contract;

n)dau dreptul profesionistului sa transfere obligatiile contractuale unei terte persoane – agent, mandatar etc. -, fara acordul consumatorului, daca acest transfer serveste la reducerea garantiilor sau a altor raspunderi fata de consumator;

o)interzic consumatorului sa compenseze o datorie catre profesionist cu o creanta pe care el ar avea-o asupra profesionistului;

p)prevad ca pretul produselor este determinat la momentul livrarii sau permit vanzatorilor de produse ori furnizorilor de servicii dreptul de a creste preturile, fara ca, in ambele cazuri, sa acorde consumatorului dreptul de a anula contractul in cazul in care pretul final este prea mare in raport cu pretul convenit la momentul incheierii contractului.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor de indexare a preturilor, atat timp cat sunt legale, cu conditia ca metoda prin care preturile variaza sa fie descrisa in mod explicit;

r)permit profesionistului obtinerea unor sume de bani de la consumator, in cazul neexecutarii sau finalizarii contractului de catre acesta din urma, fara a prevedea existenta compensatiilor in suma echivalenta si pentru consumator, in cazul neexecutarii contractului de catre profesionist;

s)dau dreptul profesionistului sa anuleze contractul in mod unilateral, fara sa prevada acelasi drept si pentru consumator;

t)dau dreptul profesionistului sa inceteze contractul incheiat pentru o durata nedeterminata fara o notificare prealabila rezonabila, cu exceptia unor motive intemeiate.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor prin care furnizorul de servicii financiare isi rezerva dreptul de a dispune in mod unilateral incetarea unui contract incheiat pe o perioada nedeterminata si fara o notificare prealabila in cazul unui motiv intemeiat, cu conditia ca furnizorul sa fie obligat sa informeze imediat celelalte parti contractante.
Numai ca toate acestea vizeaza contractele.
Or, in discutia de fata este vorba de o conditie in afara contractului. Intre un proprietar de imobil dintr-un condominiu si furnizor nu exista contract, ca sa poata fi discutat ceva.

In cel mai bun caz, cred ca interventia avocatului poporului in asemenea cauze ar fi cea mai potrivita.
Energia termica este furnizata in baza unui contract de furnizare a energiei termice. Continutul lui il regasiti pe site-ul RADET.
Sigur ca este un contract de adeziune, ca mare parte din clauze sunt ca efect al legii, ca de fapt este incheiat su Asociatia iar nu cu fiecare mamebru al asociatiei .. dar furnizarea agentului termic se face pe baza de contract.
Dar nu asociatia, parte in contract, cere deconectarea, ci un proprietar din asociatie cu care RADET nu are contract direct.

Asociatia, in cazul acestui contract pe care il are cu RADET poate cere debransarea intregului condominiu....si asta e deja altceva.
Asata va spuneam si eu mai sus .... Intrebarea este daca acest lucru poate sau nu fi speculat.