Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârsta de pensionare

Bună ziua,
Sunt născută pe 13.01.1955, la 01.10.2013 am 33 de ani lucrati în grupa III de muncă, vă rog să-mi spuneți care este data la care mă pot pensiona pentru limită de vârstă, deoarece am înțeles că recent s-au făcut modificări referitoare la vârsta de pensionare.
Vă mutumesc !
1. Pntru o femeie nascuta in ianuarie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani, in ianuarie 2015.

3. Proiectul lege de egalizare a varstelor de pensie la femei si barbati nu aduce modificari la varsta standard de pensionare pentru femeile nascute in ianuarie 1955.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Vă mulțumesc f.f. mult