avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârsta de pensionare

Bună ziua,
Sunt născută pe 13.01.1955, la 01.10.2013 am 33 de ani lucrati în grupa III de muncă, vă rog să-mi spuneți care este data la care mă pot pensiona pentru limită de vârstă, deoarece am înțeles că recent s-au făcut modificări referitoare la vârsta de pensionare.
Vă mutumesc !
Cel mai recent răspuns: Ileana popa , utilizator 14:03, 12 Noiembrie 2013
1. Pntru o femeie nascuta in ianuarie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani, in ianuarie 2015.

3. Proiectul lege de egalizare a varstelor de pensie la femei si barbati nu aduce modificari la varsta standard de pensionare pentru femeile nascute in ianuarie 1955.
Ultima modificare: Marți, 12 Noiembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Vă mulțumesc f.f. mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi anticipat la pensie ContSters127432 ContSters127432 Sunt nascut in 1955 ianuarie 19 Am 31 de ani si 7 luni cotizabili din care 11 ani si 7luni - grupa II 12ani si 6luni - grupa I. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)