Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum proprietate comuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum proprietate comuna

Buna ziua,
as dori cateva precizari privind statutul unui teren prorietate comuna (cota indiviza, 7 proprietari) cu destinatia drum/drum de servitute. este posibila construirea pe acest teren de catre unul din proprietari fara acceptul celorlati? precizez ca este vorba despre un gard la strada, construit pe acest drum. Proprietarul in cauza sustine ca din moment ce are drept de proprietate, isi poate alege suprafata cuvenita in fata curtii lui si poate benefia de aceasta suprafata dupa cum considera. Drumul are in acte (cadastru, intabular, contract v-c) o latime de 7 m, care evident ca a fost micsorata prin aceasta constructie, si ingreunand accesul la casele cu iesire la acest drum. La aceasta micsorare a latimii drumului se mai adauga si faptul ca un alt proprietar a folosit pe lungimea gardului sau o parcela cu latime de 50 cm pentru a planta pomi si flori, cu specificatia ca e dreptul lui si ca-si protejeaza gardul. Care sunt demersurile legale in acest caz? Mentionez ca au avut loc numeroase discutii cu cei 2 initiate de restul proprietarilor si de fiecare data au refuzat sa remedieze situatia, invocand dreptul lor la proprietate comuna. din cate stiu eu, este vorba, in astfel de situatii, de un drept de folosinta, si nu neaparat de proprietate fizica asupra terenului. Multumesc mult.
dheedo, utilizator
Desigur, nu este neaparat vorba de un drept de proprietate, in cazul in care un proprietar a cedat servitute altor proprietari invecinati pentru a le permite accesul la drum.
Important este, ca pe acea suprafata nu se pot inalta constructii, ori alte asemenea fapte, micsorand suprafata cu destinatie de servitute.
Din pacate singura varianta este sa va adresati instantei de judecata, ceea ce poate implica costuri cu taxe de timbru, onorarii mediator si avocat, insa cu posibilitatea recuperarii acestor cheltuieli si eventual a unor daune.
O alta problema in opinia mea este modul de autorizare efectiva a constructiei gardului.
ContSters305424, utilizator
multumesc pentru raspuns. Nu stiu cum a fost autorizat, cred ca nu exista nici o autorizatie de constructie, din cate stim noi. Bine, este o zona rurala, chiar daca in apropierea orasului, si probabil ca inca se mai accepta lucrurile acestea. toti ceilalti am cumparat casa+imobi+imprejmuire gard, celalalt a cumparat doar terenul. In cazul unei actiuni in instanta, este nevoie de acordul tuturor celorlati proprietari sau se deschide actiune in nume propriu iar ceilalti vin ca martori? multumesc.