Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Sistem informatic forexebug
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Sistem informatic forexebug

sistemul informatic forexebug va fi utilizat si de scoli sau numai de primarii?
Da, de toti ordonatorii de credite.
[ link extern ]
Veti gasi si ghidurile de completare a fisei entitatii publice si a formularului buget individual dand o cautare pe google dupa :
www.finanteharghita.ro ghid forexebug

Cititi si :
[ link extern ]
carmen01011958, moderator
sa inteleg ca in perioada urmatoare v-om depunere situatiile privind bugetul separat si nu mai trebuie cumulat cu primaria?
Da, dar in functie de calendarul stabilit in judetul dvs. Luati legatura cu directorul economic / contabilul care cumuleaza executiile din primarie, dumnealor sigur au fost la instruire.
iata un cont in noua reprezentare forexebug 409 01 01 02F66 10.06.01 10.02.01 (domeniu de activitate sanatate). Inteleg ca ...in ordine :
409 01 01 -este contul sintetic (de gradul III)
02 - este sursa de finantare (prezenta in Fisa Entitatii)
F - tipul sursei de finantare (prezenta deasemenea in Fisa Entitatii)
66 - codul de sector de activitate
10.06.01 -clasificatie functionala
10.02.01 -cont executie

Intrebare :

Unde se pot lectura codurile de sector pe activitati care urmeaza sa fie utilizate la nivel national ?. Notiunea de "Sector" este noua,dar presupun ca are legatura cu capitolul bugetar din Bugetul National Consolidat,care dai cu tunul si nu il gasesti nicaieri nici macar la nivel de proiect. Mi-a trebuit o saptamana sa ma prind ca "F"-ul din componenta contului este "tipul de finantare" prezent in "Fisa Entitatii" (care o fi legatura ...cred ca numai domnul Voinea stie...Eu am tratat-o initial ca o enumerare). In Ordinul 2021/17.12.2013,tabela de transpunere, nu se aminteste in niciun fel despre "Tipul Sursei de Finantare" care,uite ca apare in structura contului. Acum,la 3 luni dela potentiala pornire a sistemului lucrurile stau asa :

1. Proiectantul sistemului este la puscarie
2. Initiatorul Proiectului (Liviu Voinea) a plecat la BNR si a lasat totul balta.
3. In teritoriu transpunerile se fac dupa cum "ii taie capul" pe directorii economici deoarece dela proiectant nu mai vin niciun fel de precizari. Decat niste prezentari sumare si generaliste, facute de niste terti,din care n-a inteles nimeni nimic.
4. Deoarece proiectul este cu finantare europeana,acesta,daca nu porneste la 01.01.2015 presupun ca sumele vor trebuii returnate.

Reformulez intrebarea : UNDE SE POATE GASII O DOCUMENTATIE COMPLECTA DESPRE "FOREXEBUG",LISTELE DE CODIFICARI,STRUCTURA BAZEI DE DATE,NUMAR DE CARACTERE PE CAMP,SE UTILIZEAZA SAU NU DELIMITATORI ....ETC SI TOT CE MAI TREBUIE CA SA PUTEM SA NE FACEM TREABA ? TIMPUL TRECE DOMNILOR RESPONSABILI PENTRU ACEST PROIECT.

POATE TOATE ACESTEA EXISTA SI NU STIU EU UNDE SA CAUT ? VA ROG SA MA AJUTATI !
viorel55, utilizator