Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neatentia mea-dezavantaje art 320 ind 1
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Neatentia mea-dezavantaje art 320 ind 1

intr un dosar penal sunt acuzat de inselaciune si fals...mentin ca nu eu am facut falsul DAR cand judecatorul m a intrebat ca recunosc sau nu eu am recunoscut totul ca sa beneficiez de art 320 ind 1...am fost neatent si am recunoscut si falsul ceea ce evident nu eu am facut.....si acum am o problemna deoarece pt inselaciune primesc o amenda (art 74 ind 1) si voi fi condamnat pt fals...ceea ce e o problema foarte mare pt mine deoarece e concurs de infractiune si vor anula suspendarea primita anterior...
ce pot sa fac? (in recurs) sau pe fond pt ca poate ca dosarul va fi repus in rol
ART. 74^1*)
În cazul săvârşirii infracţiunilor de gestiune frauduloasă, înşelăciune, delapidare, abuz în serviciu contra intereselor persoanelor, abuz în serviciu contra intereselor publice, abuz în serviciu în formă calificată şi neglijenţă în serviciu, prevăzute în prezentul cod, ori a unor infracţiuni economice prevăzute în legi speciale, prin care s-a pricinuit o pagubă, dacă în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la soluţionarea cauzei în primă instanţă, învinuitul sau inculpatul acoperă integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevăzute de lege pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.
Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 100.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se poate aplica pedeapsa cu amendă. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar.
Dispoziţiile prevăzute la alin. 1 şi 2 nu se aplică dacă făptuitorul a mai săvârşit o infracţiune de acelaşi gen, prevăzută de prezentul cod, într-un interval de 5 ani de la comiterea faptei, pentru care a beneficiat de prevederile alin. 1 şi 2.
#CIN

*) Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 573/2011 (#M42), a constatat că dispoziţiile art. 74^1 din Codul penal sunt neconstituţionale.

Chiar daca infractiune savarsita a fost in timpul in care era in vigoare acest articol trebuie sa tineti seama si de alin.3.
Daca ati recunoscut si ati fost condamnat nu cred ca veti reusi ceva.
Poate doar sa aveti noroc sa va fie aplicata vreo amenda de instanta de recurs...
patrascu razvan a scris:

ART. 74^1*)
În cazul săvârşirii infracţiunilor de gestiune frauduloasă, înşelăciune, delapidare, abuz în serviciu contra intereselor persoanelor, abuz în serviciu contra intereselor publice, abuz în serviciu în formă calificată şi neglijenţă în serviciu, prevăzute în prezentul cod, ori a unor infracţiuni economice prevăzute în legi speciale, prin care s-a pricinuit o pagubă, dacă în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la soluţionarea cauzei în primă instanţă, învinuitul sau inculpatul acoperă integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevăzute de lege pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.
Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 100.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se poate aplica pedeapsa cu amendă. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar.
Dispoziţiile prevăzute la alin. 1 şi 2 nu se aplică dacă făptuitorul a mai săvârşit o infracţiune de acelaşi gen, prevăzută de prezentul cod, într-un interval de 5 ani de la comiterea faptei, pentru care a beneficiat de prevederile alin. 1 şi 2.
#CIN

*) Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 573/2011 (#M42), a constatat că dispoziţiile art. 74^1 din Codul penal sunt neconstituţionale.

Chiar daca infractiune savarsita a fost in timpul in care era in vigoare acest articol trebuie sa tineti seama si de alin.3.

in ziua cand a fost pronuntarea in celalat dosar unde au aplicat 74 ind 1 in aceeasi zi am avut procesul...deci aplica si de data aceasta pt ca nu stiu cu deja a fost aoplicat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca ati recunoscut si ati fost condamnat nu cred ca veti reusi ceva.
Poate doar sa aveti noroc sa va fie aplicata vreo amenda de instanta de recurs...

am inteles...dar daca va fi repus in rol pot sa mai fac ceva?
problema este ca daca vor aplica o amenda si in acest caz pot sa anuleze suspendarile(deja am patit-o)