Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul inventar

Buna ziua,
Registrul inventar se poate tipari si din format excel sau trebuie neaparat cumparat registru tiopizat si scir cu mana?
Da, pot fi tinute si in format electronic.
Din OMEF 3512/2008 :
[ link extern ]
(pag. 5-7)

"18.
Registrele de contabilitate se pot prezenta sub formă de registru, foi volante sau listări informatice, după caz."
"24. Registrul-jurnal, Registrul-inventar si Registrul Cartea mare se păstrează în unitate timp de 10 ani de la data încheierii exercitiului financiar în cursul căruia au fost întocmite, iar în caz de pierdere, sustragere sau distrugere, trebuie reconstituite în termen de maximum 30 de zile de la constatare.
Persoanele fizice care utilizează tehnica de calcul trebuie să asigure listarea acestora în
orice moment pe parcursul celor 10 ani de păstrare"
Multumesc!