Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM pentru absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM pentru absente nemotivate

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma ajutai inca odata in urmatoare problema:
Am un angajat care nu s-a mai prezentat la serviciu din 26.08.2013. Din cauza ca am avut foarte mult de lucru am tot amanat convocarea la cercetare disciplinara si l-am pontat cu absente nemotivate. In sfarsit, am facut cercetarea si PV (nu s-a prezentata) si am facut decizie de concediere cu data de azi.
Abia acum mi-am dat seama ca in cazul absentelor nemotivate se poate (sau trebuie) suspenda CIM....Este obligatoriu sa suspend CIM pentru absente nemotivate??
Potrivit art. 51 al 2 din Codul muncii, Contractul individual de muncă poate fi suspendat în situaţia absenţelor nemotivate ale salariatului, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul individual de muncă, precum şi prin regulamentul intern.
In concluzie nu este obligatorie suspendarea.
Madalina_Pascu a scris:

Potrivit art. 51 al 2 din Codul muncii, Contractul individual de muncă poate fi suspendat în situaţia absenţelor nemotivate ale salariatului, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul individual de muncă, precum şi prin regulamentul intern.
In concluzie nu este obligatorie suspendarea.

Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns. Ideea este ca am omis acest aspect, in momentul in care a inceptu sa absenteze, air acum ma tem de o posibila sanctiune pentru faptul ca nu am inregistrat suspendarea.

Inteleg ca se POATE suspenda, fara a avea aceasta obligatie.
Mentionez ca nu avem prevazut acest lucru in CCM sau ROI.

Multumesc.
Nu aveti de ce sa va fie frica. Codul Muncii prevede posibilitatea de a suspenda c.i.m. ca urmare a absentelor nemotivate si nu obligativitatea de a suspenda.

Dac angajatorul emitea o decizie prin care se suspenda c.i.m. pe durata absentelor nemotivate, atunci aveati obligatia de a completa si transmite suspendarea in REVISAL.
freeelis a scris:

Nu aveti de ce sa va fie frica. Codul Muncii prevede posibilitatea de a suspenda c.i.m. ca urmare a absentelor nemotivate si nu obligativitatea de a suspenda.

Dac angajatorul emitea o decizie prin care se suspenda c.i.m. pe durata absentelor nemotivate, atunci aveati obligatia de a completa si transmite suspendarea in REVISAL.

Multumesc mult.

In general se apeleaza la suspendarea CIM pt absente nemotivate atunci cand se doreste ca in aceasta perioada salariatului sa nu beneficieze in aceasta perioada de alte drepturi stabilite prin CIM, CCM sau RI.