Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... periodicitatea controlului medical al angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

periodicitatea controlului medical al angajatului

buna ziua,

Am cautat in legislatia din domeniu sanatatii si securitatii in munca actul normativ in care se prevede periodicitatea la care se efectueaza controlul medical, atat cel general, cat si cele specifice, in functie de diversele activitati: control psihologic, analize de sange, etc.

Stie cineva care este acel act normativ?

Multumesc
Buna ziua.Normele Generale de Protecţie a Muncii (aprobate prin OMS 933/25.11.2002 si OMMSS 508/20.11.2002
ordine comune publicate in MO 880/06.12.2002)
Legea 319/2006 precum si HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor:
Foarte buna intrebare! =D> Ca sa mai amplific :D ...

Dar cine are competenta de a verifica daca aceste controale periodice se fac sau nu? sunt obligatorii? banuiesc ca depind si de forma juridica a angajatorului, nr. de angajati ... si acest lucru trebuie facut la medic de medicina muncii!
Care sunt sanctiunile care se aplica angajatorului daca nu sunt facute aceste controale? Se pot imputa cheltuielile angajatului, iar angajatorul poate deduce aceste cheltuieli?
1. corpul de control ITM - SSM
2. da
3. obligatoriu pentru toti angajatorii persoane juridice
3. contract permanent cu medic de medicina muncii
3. vedeti legea 319 si norme
4. nu se imputa angajatului niciun leu, angajatorul le deduce integral
Pe scurt.
Multumesc de ajutor. Trimiterile au fost folositoare.