Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... periodicitatea controlului medical al angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

periodicitatea controlului medical al angajatului

buna ziua,

Am cautat in legislatia din domeniu sanatatii si securitatii in munca actul normativ in care se prevede periodicitatea la care se efectueaza controlul medical, atat cel general, cat si cele specifice, in functie de diversele activitati: control psihologic, analize de sange, etc.

Stie cineva care este acel act normativ?

Multumesc
luciaene a scris:

In anexa de la HG 355/2007 se regasesc diversii factori de risc si examenele medicale ce trebuie efectuate pentru fiecare in parte.

da, multumesc. am intors anexa pe/in toate fisele, dar fochistul nicaieri; cred ca propun sa lucreze la inaltime, sa faca pe soferul ori alte cazuri particulare pt care, chiar ca sunt date mura in gura.

multumesc inca o data:)
octavia59 a scris:

Fochistul este un ana din meseriile care trebuiesc ABILITATE. Mai sunt electricienii, stivuitoristi, legatoriide sarcina, sudor.
Se face o comisie din lucratorul SSM, cineva din conducere si un specialist abilitat pe meserie( poate fi de la Distrigaz). Va da un test de cunostinte, se va face un PV, semnat de comisie, si se elibereaza un document. La med . muncii , se va face si testul pshihologic. Pe linie se SSM, este un loc de munca cu Incident Periculos si pericol grav si iminent de accidentare.Lucratorul SSM ar trebui sa stie ce trebuie facut- instruire, semnalizare de securitate, plan de evacuare etc.

are calificare printr-un curs de formare profesionala si autorizatie de la ISCIR
In functie de factorii de risc sunt si examenele medicale.
De exemplu un fochist care lucreaza cu o centrala pe benzina :
Fisa 10. Amine aromatice carcinogene (benzidina α- si β- naftilamina, auramina, 4- aminodifenil, 2- acetilaminofluoren, dimetilaminoazobenzen, aminoazotoluen etc.)

Examen medical la angajare:

a) conform datelor din Dosarul medical

b) - examen sumar de urina (urobilinogen)

- creatinina sanguina

- hemograma

Examenul medical periodic:

- examen clinic general - anual

- examen sumar de urina (urobilinogen) - anual

- determinarea benzidinei în urina (pentru benzidina) - anual

- hemograma - anual

- examen citologic al exfoliatului vezical - la 10 ani de la angajare si apoi anual

Contraindicatii:

- cistite

- infectii urinare acute sau cronice

- litiaza renala, nefropatii cronice

- anemie
Fisa 56. Hidrocarburi din petrol alifatice si aliciclice (benzine, white-spirit, solvent nafta etc.)

Examen medical la angajare:

a) conform datelor din Dosarul medical

b) - TGO, TGP, gamma GT

Examenul medical periodic:

- examen clinic general - anual

- TGO, TGP, gamma GT - anual

Contraindicatii:

- conjunctivite si keratite cronice

- boli cronice ale sistemului nervos central

- boli psihice, inclusiv nevrozele manifeste

- etilism cronic

- dermatoze

Fisa 57. Hidrocarburi policiclice aromatice produse din distilarea gudroanelor, a carbunelui, a titeiului si a sisturilor bituminoase (antracen, benzantracen, 3- 4- benzapiren, fenantren, metilcolantren etc.)

Examen medical la angajare:

a) conform datelor din Dosarul medical (atentie: tegumente, aparat respirator)

b) - spirometrie

- RPS

Examenul medical periodic:

- examen clinic general - anual (atentie: tegumente, aparat respirator)

- RPS - la 5 ani de la angajare si apoi din 3 în 3 ani

- spirometrie - anual

- examen citologic al sputei - la 10 ani de la angajare, apoi din 2 în 2 ani

Contraindicatii:

- bronhopneumopatii cronice, inclusiv astmul bronsic (în functie de rezultatele spirometriei)

- boli cronice ale cailor respiratorii superioare

- dermatoze
Autorizarea interna este cu totul altceva decat cursul se calificare profesionala abilitat de ISCIR. Anual, este obligatoriu pentru meseria de fochist si nu numai, sa se faca o autorizare interna pe linie de SSM., specifice locului de munca al lucratorului. Procedura este cea pe care am aratat-o mai sus. Prin autorizarea interna, comisia constata si da acceptul, ca lucratorul isi poate desfasura activitatea la respectivul loc de munca fara a se expune la riscuri de accidentare
Exista niste normative interne NI emise de fiecare minister, care stabilesc procedurile interne de autorizare. Cauta pe Google, si gasesti.