Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Rãspunderea functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Rãspunderea functionarului public

Un functionar public poate fi anchetat/controlat/etc. si de catre cine ?
Unde ne putem adresa impotriva abuzurilor unui functionar public ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns .
Depinde de fapta savarsita de catre acel functionar public.

Incălcarea de către funcţionarii publici, cu vinovăţie, a îndatoririlor de serviciu atrage răspunderea disciplinară, contravenţională, civilă sau penală, după caz.