Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Venituri realizate in tara de origine
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Venituri realizate in tara de origine

Daca o persoana nascuta in Republica Moldova, dar in prezent traieste / locuieste in Romania are dubla cetatenie si realizeaza venituri in tara de origine, trebuie sa le declare fiscului din Romania ?
da.
De ce ....da ?
Avand cetatenie romana trebuie sa aplice codul fiscal care spune ca se impoziteaza toate veniturile din tara si din strainatate,
adica sa plateasca impozit de doua ori ? :-/
Pentru d-na IIeana Sandu
Explicaţii:
Este vorba de venituri din străinătate din profesii libere, activităţi comerciale, drepturi de proprietate intelectuală, chirii sau arendă, dividende, dobânzi, premii şi jocuri de noroc, câştiguri din transferul titlurilor de valoare, alte venituri din investiţii, pensii, precum şi alte venituri aflate în străinătate.
Obligaţii privind declararea:
Depuneţi, până pe 25 mai, Declaraţia privind veniturile realizate din străinătate Formular 201

Pentru salariu din străinătate...
Dacă aţi fost în străinătate şi aţi obţinut venituri din salariu acolo, nu trebuie să declaraţi nimic în România.