Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime in munca

1. Anii de studii superioare se considera vechime in munca?
2 . Daca firma la care lucrez nu a platit la stat impozitele si contributiile acesti ani sunt considerati vechime in munca ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
1. Perioada in care ati urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma, estye perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si este valorificata numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.

2. - Stagiul de cotizare la pensie este perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii.
- Adica in cazul in care angajatorul nu a platit contributia la pensie (atat cea retinuta din salariul dvs. cat si cea care trebuia platiata de el) dar aceasta contributie este datorata atunci perioada respectiva este stagiu de cotizare la pensie (vechime in munca).
- Datoria contributiei se dovedeste cu declaratiile nominale lunare (D112) depuse de angajator.

3. Depunerea D112 inseamna ca ati datorat contributie la pensie si perioada este luata ca stagiu de cotizare dar daca nu este platita contributia atunci punctajul pentru pensie este zero, pe perioada respectiva (adica o pensie mai mica).