avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cotizat in Spania; somer ; Pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cotizat in Spania; somer ; Pensie de boala

Buna ziua,
Am lucrat (si cotizat) in Spania 21,5 ani.
[Anterior anului 1991 am lucrat in tara 6,5 ani + 5 ani facultate 78-83]
Actualmente sunt in somaj, in Romania si pot beneficia de el pana in 15 aprilie 2014 [somaj exportat pt maxim 6 luni].
In aprilie trebuie sa ma intorc in Spania, Nu am de gand sa raman in Spania cu somaj inca 1,5 ani ci sa renunt la el si sa ma intorc in tara.
Mi s-a sugerat, de catre un medic si prieten de familie, sa cer aici pensionarea de boala.
Nelamuririle mele sunt:
- Spania recunoaste decizia mea de pensionare de aici?
- In caz afirmativ - Romania imi va gestiona pensionarea corespunzatoare ambelor tari?
- Cum se calculeaza pensia in acest caz?
- Care ar fi durata de timp pana la obtinerea pensiei, avand in vedere ca ramas in tara, nu voi avea nici un venit?
Va multumes anticipat
Teodor

Alte discuții în legătură

Pensionarse anticipata Mita007 Mita007 Buna ziua! Sunt nascuta in anul1959, am lucrat in Romania 24 de ani, dintre care 10ani am fost pensionata pe caz de boala. Actualmente lucrez legal in Spania ... (vezi toată discuția)
Pensie de munca in spania, pensie de invaliditate in romania casteliana casteliana Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Un pensionar in Romania pe caz de boala, gradul 2, incepand cu anul 2006, a lucrat in Spania, cu contract de ... (vezi toată discuția)
Contract de munca olive olive buna ziua am un caz foarte special o fata care a lucrat in spania cu contract de munca , beneficiaza de somaj in spania practic ia somaj din ... (vezi toată discuția)