Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dobanzi la cont de garantii personale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dobanzi la cont de garantii personale

Buna ziua !
Firma a constituit un cont de garantie tip depozit pentru angajati, care se alimenteaza cu retinerea garantiei in fiecare luna, la care banca acorda dobanda lunar. Aceste dobanzi urmeaza a fi incasate de catre angajati o data cu lichidarea garantiei, adica o data la 2 ani. Cum se inregistreaza contabil aceste dobanzi?
5121 = 4281 incasarea dobanzii bancare in contul gestionarului
si
4281 = 5121 inregistrarea platii comisionului bancar

Puteti consulta aici o monografie contabila pentru garantiile materiale :
[ link extern ]
5121 = 4281 cu dobinda incasata de societate dar cuvenita angajatului;
4281 = 5121 cu comisioanele suportate de angajat;
4281 = 5121 cu eliberarea garantiei + dobinda fara event. comisioane.