Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces inceput pe vechea lege in calitate de parat si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces inceput pe vechea lege in calitate de parat si schimbarea calitatii in parat-reclamant prin formularea cererii reconventionale

In opinia mea, o persoana care este chemata in calitate parat pe vechea lege (C.pr. civ. din 1865 ) si depune cerere reconventionala peste termenul prevazut de lege in timpul aflarii in vigoare a legii noi ( NCPC) beneficiaza de prevederile vechii legi in conformitate cu prevederile art. 3 din Legea nr. 76 / 2012 deoarece legea se refera la procese incepute si nu la calitatea partii sau pretentiile sale ulterioare momentului in care s-a deschis procesul.

Are cineva o alta opinie?

Sunt de acord atat cu solutia cat si cu argumentarea dvs.
Cum adica depune cerere reconventionala peste termenul prevazut de lege?
Dacă este depusă peste termen (termenul stabilit de vechiul cod, aplicabil, fiind odată cu întîmpinarea sau, dacă întîmpinarea nu este obligatorie, cel tîrziu pînă la prima zi de înfăţişare - art.119 alin.3), instanţa va dispune judecarea ei separată, ca o cerere de chemare în judecată distinctă. Iar în acest caz, judecarea se va face pe codul în vigoare la data depunerii cererii reconvenţionale. Dacă a fost depusă după intrarea în vigoare a noului cod, acesta va fi aplicabil, ca oricărei cereri de judecată.

E ca lumina zilei.
Instanta a ignorat tardivitatea.

Insa a aparut un intervenient si a disjuns din acest motiv.

Procesul a inceput pe legea veche si pare sa ramana asa.

Dar reconventionala s-a depus in timpul legii noi.
Dupa disjungere toate actiunile care au ramas sa se judece s-au depus dupa intrarea in vigoare a legii noi.

Ce lege considerati aplicabila daca toate actiunile ramase sa se judece sunt depuse pe noua lege dar practic in vechiul proces?
themis a scris:

Dacă este depusă peste termen (termenul stabilit de vechiul cod, aplicabil, fiind odată cu întîmpinarea sau, dacă întîmpinarea nu este obligatorie, cel tîrziu pînă la prima zi de înfăţişare - art.119 alin.3), instanţa va dispune judecarea ei separată, ca o cerere de chemare în judecată distinctă. Iar în acest caz, judecarea se va face pe codul în vigoare la data depunerii cererii reconvenţionale. Dacă a fost depusă după intrarea în vigoare a noului cod, acesta va fi aplicabil, ca oricărei cereri de judecată.

E ca lumina zilei.

Instanta de apel nu a admis motivul de apel cu privire la faptul ca judecata in prima instanta trebuia facuta pe legea noua.Deci, instanta se pare ca nu a apreciat ca procedura de judecata trebuia sa fie intemeiata pe noua lege ( Noul Cod de Procedura Civila, ci pe vechiul cod).

A admis insa un alt motiv de apel.

In aceste conditii, ramane de vazut cum sa mai declar recurs pentru a se trimite cauza spre rejudecare la prima instanta.
Singurul motiv de recurs care a fost si motiv de apel ramane acela bazat pe incalcarea procedurii de judecata intrucat s-a judecat pe o alta procedura, pe o lege care nu mai era in vigoare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat