Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corectie pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corectie pensie anticipata partiala

Buna ziua,
In urma deciziei de pensionare anticipat partial din 02.09.2013 am un punctaj mediu anual de 1,38773 x1,06(indice de corectie cf art 170)=1,47099 x762,10lei=1121 lei
la care s-a aplicat penalizarea de 7,5%(perioada pana la limita de varsta)=1037 lei brut.

Calculul a fost facut la un castig mediu brut de 1865lei .si nu la 2117lei cum era normal si stipulat in lege.
Indicele de corectie normal trebuia sa fie :2117leix43,3%:762,10=1,20(conf art 17,din legea 294/2011)si utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Intrebarea mea este:

1.Care este valoarea reala a castigului salarial brut pe anul 2012 daca nu este 2117 lei.
2 Care este baza legala dupa care a fost calculat indicele de corectie de 1,06?
3.Care sunt pasii de urmat pentru a rezolva in instanta aceasta problema care cred eu e valabila pentru foarte multi pensionari.
4.La calculul punctajului nu au fost luate in calcul anumite sporuri pe care le-am avut si care au fost depuse la dosar sub forma de adeverinte ,pe motiv ca nu fac obiectul art 165 din L263/2010 si anexa 15 cap VI din HG257/2011.Trebuie sa contest in instanta ?pot avea castig de cauza ?
5.Actiunile in instanta sunt gratuite?

Multumesc anticipat
.
Toti se uita ,toti se intreaba dar nimeni nu scoate o vorba.
Am reusit sa ma luminez si poate si pe dvs.
Am solicitat casei de pensii algoritmul de calcul pentru toate datele transmise mie prin decizie.
Daca datele corespund cu ce am calculat eu e ok daca nu inseamna ca nu se respecta nimic in tara asta si sunt numai vorbe.
In ce priveste a doua problema cu acordul merg in instanta .

Va tin la curent
o zi buna tuturor
Salariul mediu brut a fost pe 2011 nu pe 2012, va fi pe 2012 la pensiile care se calculeaza in 2014, mai cititi o data legea, asa m-am pacalit si eu.Oricum este 2022 nu 1865,nu stiu de unde au scos 1865 .
Sunt mai multe date statistice transmise de INS si existente pe site-ul Ministerului Muncii si INS
Pentru calcul pensii a fost folosita valoarea mai mica la stabilirea bugetului iar ptr BASS valoarea mai mare .Incorect dar vom vedea.