Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna ziua, am primit urmatoare adresa de la ANAF:

"Catre SC A SRL"
In baza art 149 alin (5) din OG 92/2003 ... se infiinteaza poprirea asupra sumelor de bani datorate de dv, cu orice titlu, debitorului urmarit B, conform titlului executoriu emis de Asociatia Judeteana a Finantelor.

Natura obligatiei fiscale: Contrib. de asig sociale de sanatate datorate de pers care realizeaza venituri din activ independente si persoanele care nu realizeaza venituri.
Titlu executoriu - ianuarie 2013.

B a fost angajat la societatea A, ca persoana fizica, intre august 2009 si iunie 2011 si s-au platit, la zi, toate contributiile datorate statului.

Stiti cumva ce inseamna aceasta poprire? Nu am primit nici o alta informatie.
Daca a fost angajatul societatii, dar nu mai este in prezent, atunci va trebui ca societatea sa trimita la ANAF o adresa prin care sa precizeze data la care i-a incetat contractul de munca, la care sa ataseze si dovada (decizia de incetare). Daca in prezent, lucra la societate, atunci aceasta ar fi avut obligatia legala sa-i retina din salariu si sa vireze catre ANAF suma retinuta. Daca societatea in prezent mai datoreaza acelei persoane vreo suma de bani, cu orice titlu, adica indiferent de izvorul acelei obligatii, atunci are obligatia de a da respectiva suma la ANAF, in caz contrar se atrage raspunderea societatii.
Nu mai lucreaza la societate din 2011. Societatea nu ii datoreaza nimic (salariul a fost platit pana la ultimul banut, contributiile cuvenite salariului au fost platite la stat).
Speram ca cineva are vreo idee despre ce ar putea fi vorba.