Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Banii din portofel
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Banii din portofel

Mai este valabila obligatia personalului care lucreaza in comert de a trece intrun registru special in fiecare zi la inceperea programului suma de bani pe care asupra sa ?
Prin art 2 din L 264/2008 publicata in M Of. 767 partea I / 14 nov 2008, a fost abrogat art 4 al.6 lit "e" din OUG 28/1999, care creea o asemenea obligatie, sper ca la acest aspect va referiti
citat din OUG 28/1999, art. 4, inainte de modificare:
"(6) Utilizatorii de aparate de marcat electronice fiscale sunt obligati:
---

e) sa inregistreze banii personali detinuti de angajati si/sau de administratorul unitatii intr-un registru special intocmit in acest sens si sa introduca, la inceputul fiecarei zile, in aparatele de marcat electronice fiscale soldul initial reprezentand monedele/bancnotele divizionare necesare pentru a da restul clientului."
mayer, utilizator