Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Obtinere adeverinta vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Obtinere adeverinta vechime in munca

As dori sa va intreb care este procedura obtinerii adeverintei de la o firma care a fuzionat cu o alta iar cea din urma a intrat in faliment.Cei care tin arhiva celei de a doua firme nu vor sa elibereze adeverinta pentru ca spun ca nu au actele prin care s-a facut aceasta fuziune.Mentionez ca in cartea de munca este inscrisa perioada in care am lucrat atit la prima cit si la a doua firma.De asemenea as dori sa va intrb daca dupa 2001,daca am lucrat cu CMP la mai multe firme(in aceasi perioda de timp)si care se regasesc in evidentele de la casa de pensii trebuie sa abtin adeverinte de la fiecare loc de munca.Va multumesc!
Cat timp in carnetul de munca exista inregistrari privind activitatea desfasurata la ambele societati, acestea vor fi luate in calcul la stabilirea drepturilor de pensie.
In cazul in care ati beneficiat de sporuri care nu sunt inregistrate in carnetul de munca, doar fostul angajator sau detinatorul de arhiva, poate emite adeverintele care le atesta.
Conform Legiinr. 263/2010:
ART. 10
(1) Pentru perioadele de după 31 martie 2001, declaraţia nominală de asigurare prevăzută
la art. 7 alin. (1) şi (2) constituie documentul pe baza căruia se stabileşte stagiul de cotizare în sistemul public de pensii şi punctajul mediu anual pentru asiguraţii sistemului public de
pensii, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).
Puteti sa va prezentati la Casa Jud, de Pensii - evidenta contribuabil sa solicitati o adeverinta de stagiu, in mod gratuit, sa verificati perioadele lucrate dupa 2001. ar trebui sa apara fiecare angajator, daca a depus declaratii.
sv.cristian, utilizator
1. In evidentele Casei de Pensii se afla toata activitatea desfasurata de dvs. incepand cu data de 01.04.2001.

2. - Mergeti la Casa de Pensii si solicitati adeverinta cu stagiul de cotizare.
- In ea veti vedea toata activitatea dvs. incepand cu data de 01.04.2001.