Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Examen de licenta. Sustinerea acestuia la o alta ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Examen de licenta. Sustinerea acestuia la o alta Universitate...

Daca am terminat facultatea la o universitate si vreau sa imi sustin examenul de licenta la o alta, se poate? Am facut cerere in acest sens si nu mi-a fost aprobata, risc sa raman fara diploma pentru ca nu pot sa imi sustin examenul in cadrul universitatii respective. Exista vreo procedura care poate veni in ajutorul meu? Va multumesc.
Vedeti in carta universitatii respective ce scrie. Fiecare universitate stabileste conditiile de admitere a studentilor altor universitati pentru sustinerea ex. de licenta.
Cererea nu mi-a fost acceptata de Universitatea unde am terminat facultatea. Practic, nu imi dau dosarul sa il pot depune la alta Universitate.
Nu vi-l pot retine daca nu aveti datorii fata de ei. Depuneti derere scrisa. la care atasati acordul universitatii primitoare. Daca nici asa nu vor, va adresati MEC.
N-am nicio datorie fata de ei. Ce este MEC? Va multumesc mult, mi-ati fost de mare ajutor.
MEC = Ministerul Educatiei si Cercetarii, in prezent are denumirea de Ministerul Educației Naționale