Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Codul penal, redozari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Codul penal, redozari

am citi ca noul cod penal intra in vigoare din feb 2014. dar nu gasesc precis ce ma intereseaza direct.
se vorbeste despre redozari sau despre o amnistie.
fratele meu e arestat cu o pedeapsa de 4 ani pentru trafic de heroina. este la prima fapta condamnat pentru trafic ocazional.
in cazul unei redozari as beneficia de ea? si daca da.. cat i s-ar scade din pedeapsa?
Nu cred ca va beneficia de redozare din cate stiu eu.
Doar da ca se da act de clementa va beneficia.
Heroina face parte din categoria drogurilor de mare risc.
Potrivit Legii nr. 187/2012 se modifica limitele de pedeapsa prevazute de legeaa 143/2000, incepand cu 1 febr 2014.
Astfel, pentru drogurile de mare risc, pedeapsa va fi de la 5-12 ani.
Avand in vedere ca exista deja o pedeapsa definitiva iar pedeapsa de 4 ani aplicata in cauza nu depseste nici pe departe maximul special, nu se poate aplica legea mai favorabila dupa definitivarea cauzei.
In cazul fratelui Dvs. nu se va putea redoza pedeapsa.