Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma insolventa datorii anulate?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma insolventa datorii anulate?

Daca o firma a fost declarata insolventa,atunci datoriile vor fi anulate?Administratorul daca refuza sa plateasca datoriile si neavand nici bunuri urmaribile,acestea(datoriile) vor fi oprite asociatului?
Daca sunt indeplinite conditiile pentru atragerea raspunderii asociatul/administratorul va raspunde pentru datoriile firmei.
Buna dimineata .
1.Daca administratorul refuza plata datoriilor fiscale, certe,lichide si exigibile, atunci este treaba fiscului-Antifraudei Fiscale, mai nou-infiintata, intrucat este caz de evaziunea fiscala, fiind considerata fapta de sustragere de la plata obligatiilor fiscale ;
2.Daca a fost numit lichidator judiciar de catre instanta,pentru firma, si daca acesta,in instrumentarea dosarului, constata ca este indeplinita una din conditiile de la art.138 din Legea insolventei nr.85/2006, cum ar fi, netinerea contabilitatii conform legii,sustragerea sau ascunderea patrimoniului firmei , neprezentarea lichidatorului judiciar , a documentelor contabile, precum si a situatiei patrimoniului firmei, la solicitarea acestuia, atunci se va putea cere de catre lichidatorul judiciar sau comitetul creditorilor constituit conform legii, suportarea pasivului firmei de catre administrator,din averea-veniturile sale, cerere care se aproba sau nu, de catre instanta , dupa caz, solutie care, bineanteles, poate fi atacata/contestata la Curtea de Apel, conform legii .
3.Daca nu se constata ,cazul 1 sau 2,atunci ,se poate solicita inchiderea procedurii insolventei si radierea firmei din cadrul O.R.C.,conform art.131 din Legea nr.85/2006 -republicata .
Este recomandata colaborarea cu lichidatorul judiciar a fostului administrator, in prezentarea documentelor solicitate, pentru dovedirea bunei-credinte , si pentru simplificarea lucrurilor - problemelor din dosarul de insolventa .
Cu stima,
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
La "situatie juridica,scrie:insolvabilitate fara bunuri urmaribile".Persoana a vandut tot in Romania, iar asociatul a fost doar cu numele.