Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intarusare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intarusare

In anul 2005 am primit donatie 3600 mp teren arabil in extravilan de la bunicul meu. Am intocmit planul cadastral impreuna cu toate celelalte acte si am intrat in legalitate. Acum o saptamana vecina a intrat peste terenul meu cca 1 m, mutand gardul ce a fost construit anul trecut tot de ea. Specific ca si anul trecut in primavara cand a ridicat gardul nu a respectat hotarul ce era stabilit in anul 2005 ciupid din teren 50 cm pe o lungime de 30 m, dar ptr a evita certurile am acceptat cu toate ca stiam ca eu am dreptate .Acum am chemat topograf tot de la firma ce a executat masuratorile in anul 2005 ptr intarusarea (delimitarea )limitelor terenului si imi zice ca trebuie reactualizat documentatia cadastrala fapt ptr care nu procedeaza la parchetare. Am fost de acord , i-am inmanat o copie dupa documentatia cadastrala intocmita in 2005 si urmeaza ca dupa reactualizare sa procedam la intarusare.
Intrebarea mea este :
- se poate intampla ca noua documentatie cadastrala ce se intocmeste acum sa nu mai respecte aceleas puncte delimitate in anul 2005 ? Specific si de ce pun aceasta intrebare, cu ocazia masuratorilor efectuate acum am observat ca tehnicianul sau cum ii spune care a efectuat masuratorile asculta mai mult de cel care a ingradit din terenul meu decat de mine cu toate ca el, terenul cu princina care este vecin cu al meu l-a cumparat in2006 si nici pana in prezent nu ete intabulat , detine doar acte intocmite de mana si lucrul ce ma framanta cel mai tare e ca varul vecinului este si secretarul primariei din comuna care ori de cate ori primaria are probleme de cadastru solicita sa vina tehnicianul care mi-a facut masuratorile .
Va multumesc ptr rabdarea ce o aveti ptr a citi acste randuri si astept raspunsul dumneavoastra.
Cu deosebit respect Maties !
MatiesIon a scris:

In anul 2005 am primit donatie 3600 mp teren arabil in extravilan de la bunicul meu. Am intocmit planul cadastral impreuna cu toate celelalte acte si am intrat in legalitate. Acum o saptamana vecina a intrat peste terenul meu cca 1 m, mutand gardul ce a fost construit anul trecut tot de ea. Specific ca si anul trecut in primavara cand a ridicat gardul nu a respectat hotarul ce era stabilit in anul 2005 ciupid din teren 50 cm pe o lungime de 30 m, dar ptr a evita certurile am acceptat cu toate ca stiam ca eu am dreptate .Acum am chemat topograf tot de la firma ce a executat masuratorile in anul 2005 ptr intarusarea (delimitarea )limitelor terenului si imi zice ca trebuie reactualizat documentatia cadastrala fapt ptr care nu procedeaza la parchetare. Am fost de acord , i-am inmanat o copie dupa documentatia cadastrala intocmita in 2005 si urmeaza ca dupa reactualizare sa procedam la intarusare.
Intrebarea mea este :
- se poate intampla ca noua documentatie cadastrala ce se intocmeste acum sa nu mai respecte aceleas puncte delimitate in anul 2005 ? Specific si de ce pun aceasta intrebare, cu ocazia masuratorilor efectuate acum am observat ca tehnicianul sau cum ii spune care a efectuat masuratorile asculta mai mult de cel care a ingradit din terenul meu decat de mine cu toate ca el, terenul cu princina care este vecin cu al meu l-a cumparat in2006 si nici pana in prezent nu ete intabulat , detine doar acte intocmite de mana si lucrul ce ma framanta cel mai tare e ca varul vecinului este si secretarul primariei din comuna care ori de cate ori primaria are probleme de cadastru solicita sa vina tehnicianul care mi-a facut masuratorile .
Va multumesc ptr rabdarea ce o aveti ptr a citi acste randuri si astept raspunsul dumneavoastra.
Cu deosebit respect Maties !

Buna ziua, dvs. afirmati ca in 2005, ati efectuat masuratori topo.in urma carora s-a efectuat o documentatie, (un plan cadastral) si inscrierea in CF. la OCPI ??? daca in 2005 ati facut aceasta operatiune, nu mai trebuie sa o refaceti. daca vecina dvs. va darmat gardul si a intrat circa 1m. pe proprietatea dvs. va trebui sa va adresati cu o plangere prealabila politiei pentru distrugere si tulburare de posesie.ca lucrurile sa se miste mai repede puteti sa va adresati direct parcetului. atentie: inainte de intenta plangerea va trebui sa va adresati consiliului local cu o solicitare in urma careia sa dispuna o comisie care sa se deplaseze la fata locului si sa efectueze masuratorile( sa constate ca vecina aintrat la dvs.) la plangere atasati PV, contractul de donatie si schita cadastrala. succes

N-am specificat in prima parte faptul ca pe documentatia cadastralafacuta in 2005 nu sunt trecute coordonatele de la masuratoare ci doar vecinii Lungimea pe ambele laturi intrucat difera si latimea terenului , alte coordonate neesistand notate cu toate ca au fost facute masuratorile necerare la acel moment. M-am adresat politiei comunale, am fost la primarie si peste tot mi s-a recomandat sa rezolv pe cale amiabila deoarece la plangere se va solutiona mult mai greu, primaria neavand specialist topograf iar inginerul care se ocupa cu registrele agricole la primarie si acesta a fost rechemat la lucru dupa ce a fost pensionat. Dupa cum am aratat mai inainte la propunerea secretarului de la primarie acesta a sunat pe respectivul de la cadastru cu acceptul meu, cel apelat s-a si prezentat la cateva ore dar aratand documentatia cadastrala, care dupa cum am specificat a fost intocmit tot de firma la care lucreaza, a motivat ca documentatia cadastrala trebuie refacut ptr ca dupa cum a stie in 2005 s-a lucrat cu un sistem de calcul iar din 2008 s-a schimbat, acesta nefiind adevarat eu interesandu-ma si atunci ca si acum masuratorile se efectuat cu STATIA TOTALA LEICA
T C R 407 iar de aici a plecat suspiciune si banuiala mea ca tehnicianul sau mai bine zis specialistul in cadastru este in cardasie cu cei pe care i-am aratat mai sus si vor sa modifice coordonatele de la prima masuratoare efectuate in 2005 si sa-mi mute astfel hotarul spre sud , astfel eu intrand in conflict atunci cu vecinii din cealalta parte cea ce eu nu mi-as dori deloc. Arat ca am dat un avans ptr reactualizarea cadastrului dar vad ca din data de 16 nov tergiverseaza lucrarea spunandu-i ca inca nu i-au parvenit ceva documente colicitate de la OCIP Bacau el lucrand la o firma din Moinesti. Acest lucru ma indemnat sa scriu pe forum ptr a pute beneficia de sfaturi de la persoane de specialitate.
Azi 30.11.20013 intresendu-ma la firma de cadastru unde am solicitat intarusarea am fost invitat luni 0212.2013 sa vad documentatia intocmita dupa verificarea documenatiei cadastrale. La intrebarea mea daca am dreptate cu privire la tulburarea de posesie din partea vecinului am primit un raspuns care ma uimit, cum ca amandoi avem dreptate si adevarul e undeva la mijloc . Cineva care a trecut printr-o situatie asemanatoare ma poate sfatuie daca este posibil asa ceva ? Stau si ma intreb ca prostu atunci, daca in 2005 ei au intocmit documentatia cadastrala atunci, cum se poate sa nu coincida acum cele doua masuratori si hotarul sa se deplaseze spre sud cu aproximativ 50 cm ? Ce este de facut in aceasta situatie , sa solicit o alta firma sa efectueze din nou alte verificari si sa stabileasca adevarul in acest caz ?Va multumesc si astept indrumari de specialitate .
Luni 02.02.2013 m-am prezentat la firma TOPO SISTEM SRL din Moinesti ptr a vedea rezultatul masuratorilor efectuate la fata locului, inca de la inceput precizez ca nu au putut sa-mi stabilasca nici dupa noile masuratorile topografice efectuate, locatia exacta masurata tot de ei, in anul 2005 motivand ca in perioada respectiva ei au procedat doar la indentificarea si masurarea terenului, stabilirea vecinilor. La intrebarea mea dealtfel fireasca ptr ce am platit in 2005 , raspunsul din partea lor a fost simplu, ptr a putea cumpara, intocmi si intabula terenul respectiv . Solicitand inventarul de coordonate stabilit cu acea ocazie care in documentatia cadastrala imi arata ca lucrarea a fost executata in sistemul de proiectie STEREO 70 iar masuratorile s-au efectuat cu statia totala LEICA TCR 407, mi s-a raspuns ca in perioada respectiva reglementarile in domeniu nu erau asa de stricte si una s-a scris dar altceva sa facut, respectiv s-au stabilit doar coordonate locale iar punctele de reper au fost coltul gardului meu si cel al vecinului, care garduri au suferit modificari dupa 2005 si din aceasta cauza nu se mai poate stabili cu exactitate amplasamentul terenului.
Asa ca , eu cu documentatie cadastrala intocmit legal in anul 2005, ptr a putea rezolva problema, a trebuit printr-o intelegere amiabila cu vecinul care a construit gardul pe terenul meu sa trec la negocieri, am cedat suprafata de teren ce a fost ingradit de vecin cu prima ocazie, (noroc ca masurat in mp diferenta nu este foarte mare ) iar el a acceptat la propunerea mea, ca eu sa refac gardul care delimiteaza cele doua proprietati, cu materialul meu, pe vechiul amplasament ce a fost ingradit de el anul trecut. Marti am rezolvat cu constructia gardului, miercuri au revenit cei de la firma de cadastru, au efectuat noile masuratori si urmeaza refacerea documentatie cadastrale iar coordonatele obtinute sa fie raportate pe sistem GPS.
Am postat cele intamplate ptr a arata ca in Moldova documentatiile cadastrale intocmite de firma TOPO SISTEM SRL din Moinesti pina in anul 2008 sunt incomplete si sumar alcatuite , al meu are in total doar 5 pagini din care prima pagina coperta, iar cei care au apelat la firma respectiva sa aiba in vedere ca pot intampina problemele cu care m-am confruntat si eu, daca nu reactualizeaza din timp inventarul de coordonate.
In speranta ca alti nu vor trece prin ce am trecut eu va doresc un trai linistit cu multa sanatate !