Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cod caen asociație sportiva
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cod caen asociație sportiva

Bună ziua, mi am înființat de curând o asociație Sportiva non profit pt fetita mea care face sport de performanta în ideea de a strânge sponsorizări. Îmi tb cod caen pt declarația 010? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
george-neagu, moderator
Nu. Ong-urile nu au cod caen.
george-neagu, moderator
BA DA Nu trebuie trecut un cod CAEN in statut, dar In declaratia 010 si in formularele de situatii financiare anuale exista rubrica de CAEN. CAEN e doar o clasificare statistica. Ce e mai deosebit la ONG-uri este ca CAEN nu e determinat decat prin exceptie de domeniul in care activeaza un ONG invers decat la operatorii economici unde asta prevaleaza. Astfel, aproape toate ONG-urile se incadreaza in CAEN " 9499 - Activitati ale altor organizatii n.c.a. " si ca exceptie cele cu scop / specific profesional au "9412 - Activitati ale organizatiilor profesionale" si cluburile sportive cu forma de ONG au " 9312Activitati ale cluburilor sportive "
In plus, daca ONG=ul a avut si activitati economice, pe acelea le va raporta in bilant fiecare pe codul CAEN specific acelei activitati pe care l-ar fi utilizat daca era o firma, nu un ONG....

george-neagu a scris:

Nu. Ong-urile nu au cod caen.

radumititean, utilizator