Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Contract civil /comercial /institutie publica
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Contract civil /comercial /institutie publica

- institutia publica - incheie
1 Contract civil, comercial ....

1. - ce semnaturi + ce vize /avize - trebuie trecute pe contract ?

( semnatura /cel care il intocmeste ? +compartiment Achizitii publice+ contabil sef + viza CFP + ....? )

2. - data inregistrarii /Contract - trebuie sa fie o data cand toti salariatii institutiei sunt prezenti la serviciu ?
Dar daca unii semneaza pe data de 28 nov.,
iar altii semneaza pe data de 29 nov. ,
nu este corect ?
( de ex., contabilul sef - semneaza la data de 28 nov.,
iar economistul care pune viza CFP, care poate tine actul spre analiza,
- semneaza la data de 30 nov., ....)
1. Depinde de fellul contractului si cine il semneaza. El trebuie inregistrat, dat un nr in momentul semnarii.
2. Nu.
1. - de exemplu ..?
2. - cineva imi spunea ca, daca cineva nu ar fi la serviciu si ar semna,
ar fi vorba de fals in inscrisuri.
Dar daca un contract ar fi semnat,pe rand, in alte zile,
de toti cei trecuti pe contract ..?
Daca nu expuneti speta exact nu putem sa va raspundem..... Dvs fie ati obosit fie v ati plictisit in a Pune intrebari...
Trebuie stiut cu exactitate ce fel de contract este, cine trebuia sa l semneze etc..etc...date exacte...nu asa general....si far a nicio noima....
- de ex.: 1 Contract de prestari servicii

va trebui semnat de:
contabilul sef ,
de economistul care pune viza CFP,
+ ...? de ce salariati mai trebuie semnat ?

Daca serviciile prestate prin contract suunt ilegale... de exemplu obligatii de omor... trebuie vizat de DJ.