Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care sunt persoanele care trebuie sa semneze un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care sunt persoanele care trebuie sa semneze un C.I.M., pentru angajator ?

- inafara de directorul /managerul institutiei, mai trebuie sa semneze salariatul de la Resurse Umane care-l intocmeste, contabilul sef, persoana care pune viza CFP, cel care pune viza de legalitate ?
Contractul individual de munca se semneaza, in primul rand, de cele doua parti semnatare: angajatul si reprezentantul legal al societatii. De obicei, mai este vizat de persoana de la resurse umane (cea care a intocmit respectivul contract) si poate fi vizat de jurist, daca exista, pentru respectarea aspectelor legale. Nu are legatura cu CFP.
- Totusi, acesta fiind un Contract in baza caruia se fac plati,
nu se impune si semnatura contabilului sef si a persoanei care pune viza CFP ?
Nu au nicio calitate legala de a semna c.i.m. persoanele invocate de dvs, decat daca in fisa postului au astfel de atributii.
Conducatorul unitatii solicitase aceste semnaturi angajatilor mentionati mai sus.
Multumesc foarte mult pt. raspunsuri.