Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acoperire pierdere fiscala din profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acoperire pierdere fiscala din profit

Pentru acoperirea pierderii fiscale a anului 2011 din profitul anului 2012 se retine si se vireaza impozit pe suma respectiva?
Cand se intomeste declaratia 101 pentru 2011 pot fi identificate doua situatii: cand pierderea fiscala (respectiv total cheltuielilor nedeductibile) este mai mica decat pierderea contabila, si atunci se raporteaza pentru 2012 doar diferenta , si cazul doi cand pierderea fiscala este mai mare decat pierderea contabila, si atunci se aplica 16 % impozit la diferenta ( respectiv totalul cheltuielilor nedeductibile este mai mare decat pierderea contabila) si se plateste.
La calculul impozitului pe profit aferent anului 2012 se iau in calcul veniturile si cheltuielile aferente anului 2012, se scade pierderea raportata din anii trecuti, si apoi se aplica 16 %. Rezultatul poate sa acopere pierderea anilor trecuti fara a se mai plati un alt impozit .
Va multumesc!