Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare imobil

Pt v-c unui imobil in rate (1 an) cand se transfera practic dreptul de proprietate, in momentul semnarii contractului sau la plata ultimei rate? cum este mai sigur pentru vanzator ? sa faca un antecontract urmand sa incheie vanzarea la momentul achitarii integrale?
Ppentru vanzator cel mai sigur este dupa ce se afla in posesia intregi sume negociate
in oricare din variante vanzatorul e protejat

1. se poate face contractul cu predarea in folosinta a imobilului la data semnarii contractului, situatie in care, pana la achitarea integrala a pretului (cu rate sau integral) ramane inscris in cartea funciara un drept de ipoteca in favoarea vanzatorului, radiere ce se va putea radia la momentul incasarii pretului printr+o declaratie.

2. se poate face antecontract, dar atunci intervine nelinistea cumparatorului

cea mai buna varianta ar fi prima.
antonia77, utilizator
multumesc. mai pot considera dreptul de folosinta ca fiind folosinta gratuita daca promitentul cumparator trebuie sa isi achite utilitatile si intretinerea? pot insera o astfel de clauza?
nu e folosinta gratuita. predarea in fapt a imobilului se poate face la semnarea antecontractului si la semnarea contractului. cheltuielile incuba cumparatorului din momentul in care incepe sa foloseasca bunul imobil. asa ar fi corect.