Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Relatii pentru dosar CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Relatii pentru dosar CEDO

buna ziua am o actiune trimisa la CEDO de aproape cinci ani . In prinele luni am fost solicitat pt a completa dosarul cu noi documente cea ce am facut Am asteptat apoi an speranta ca voi obtine un raspuns dar nimic .CUM POT OBTINE INFORMATII DESPRE DOSAR ? am nr dosar .dar cand accesez pagina nu reusesc nimic
Adresati o cerere pentru a va informa.nProbabil ca asteapta mai multe cauze asemanatoare.nDaca nu ati primit nimic cauza se analizeaza.nnSi eu am avut o plangere CEDO prin care aduceam argumente foarte pertinente dar care contrazicea practica CEDO si dupa 3 ani s-au pronuntat in sensul respingerii.nA durat mult timp pana sa se dea o solutie dar era si foarte greu de analizat...nnIn general plangerile simple se resping rapid.

Stimat forumst,

Procedura în faţa Curţii Europene a Drepturilor Omului se desfăşoară în două etape majore:

1. etapa admisibilităţii în principiu
şi
2. etapa de după amisibilitatea în principiu a cererii.

Dacă în prima etapă se va cerceta exclusiv dacă aplicaţia poate fi declarată ca vădit inadmisibilă, la sfârşitul acesteia, cauza dvs în loc să fie judecată de către judecătorul-unic şi eventual de către Comitet, va fi trimisă unor complete superioare, ajungându-se, de regulă, în faţa Camerei.

Ceea ce trebuie să aveţi în vedere este faptul că etapa de până la admisibilitatea în principiu a cererii nu este publică şi nu este contradictorie.

Publicitatea cererii - inclusiv afişarea pe HUDOC - se face, de regulă, atunci când cauza este comunicată Guvernului, nu înainte.

Probabil că cererea dvs nu a fost comunicată Guvernului - adică nu s-a pronunţat inadmisibilitatea/admisibilitatea în principiu. Mai mult ca sigur, acesta este şi motivul pentru care nu puteţi accesa informaţii despre aplicaţie.

Prin urmare, o adresă puteţi face Curţii. Cauza nu o veţi vedea, însă, pe HUDOC din motivele arătate.

Nu în ultimul rând, în principiu, după epuizarea schimbului de informaţii/completarea probelor, de la ultima corespundenţă cu juriştii CEDO, o inadmisibilitate în principiu se pronunţă în cca 6 luni-1 an. Dacă a trecut mai mult timp - înţeleg că în cazul dvs s-a scurs o perioadă mai mare - puteţi spera la o cauză admisă în principiu.

Nu vă opreşte nimeni să înaintaţi o adresă Curţii pentru a solicita informaţii despre stadiul dosarului.

Cu stimă.

multumesc mult pentru amabilitatea de care ati dat dovada