Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare in sistemul de pensii- PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare in sistemul de pensii- PFA

Pentru PFA fara venituri, se poate incheia contract de asigurare in sistemul de pensii? Daca da, se plateste lunar la nivelul sumei asigurate, de la data incheierii contractului, sau se tine cont ca veniturile sunt < 25% venitul brut?
Da, veti declara venitul pentru care va asigurati si veti plati la nivelul sumei asigurate.
Venitul pentru care va asigurati nu poate fi mai mic de 778 de lei (35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat - 2.223 lei), dar nici mai mare de 11.115 lei (echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).

Cititi acest articol :
www.avocatnet.ro/content/art...