avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS si contributii pensii pentru Intrep. Indiv.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS si contributii pensii pentru Intrep. Indiv.

Am auzit ca o intrep. indiv. trebuie sa plateasca CASS si contributie pt. pensii. Este obligatoriu sau este valabil ceea ce am gasit:

baza de calcul pentru contributia la pensii este VENITUL DECLARAT, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salariat mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (2117 lei) si nici mai mare decat echivalentul de 5 ori acest castig (10.585 lei):

Adica (pentru anul 2012):
a) valoarea minima a contractului de asigurare = 35% x 2.117 lei = 741 lei;
b) valoarea maxima a contractului de asigurare = 5 x 2.117 lei = 10.585 lei.

Si respectiv:

c) valoarea minima a contributiei pentru pensii: 31,3 % x 741 lei = 232 lei;
d) valoarea maxima a contributiei pentru pensii: 31,3 % x 10.585 lei = 3.313 lei.

NOTA:
Daca venitul lunar ( rezultat dupa scaderea cheltuielilor deductibile ) este sub nivelul minim mentionat, adica sub 741 lei/luna, nu se datoreaza contributii de asigurari sociale, atrage atentia Alexandru Suteu.

EXEMPLU:
e) venitul brut 2000 lei;
f) cheltuieli deductibile 1500 lei;
g) venit net impozabil 500 lei,
h) concluzie: nu se datoreaza contributia de asigurari sociale.

Pentru contribuabilii care sunt impusi pe baza de norme de venit, daca valoarea anuala a normei de venit raportata la 12 luni ale anului este sub valoarea minima de 741 lei, atunci nu se datoreaza contributii de asigurari sociale.

EXEMPLU:
i) valoarea normei anuale de venit: 8500 lei;
j) 8500/12= 708 lei;
k) Concluzie: 708 lei < 741 lei, nu se datoreaza contributia de asigurari sociale.


Ultima modificare: Miercuri, 4 Decembrie 2013
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: sincer , utilizator 16:38, 10 Decembrie 2013
Am o mare rugaminte: daca cineva poate da un raspuns acestei intrebari, va rog . Cu siguranta sunt multi in asteptarea unui raspuns. Va multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si pensie pentru p.f.a. birzaveanu birzaveanu Am accesat masura 141 in domeniul apicultura si am fost nevoit sa ma inregistrez ca p.f.a. Va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscale am, mentionez ca nu sunt ... (vezi toată discuția)
Contributie la pensii Cosmin_777 Cosmin_777 Buna, detin o I.I. cod CAEN 7990, alte activitati de rezervare (vand bilete de autocar pt alte societati), infiintata in anul 2011, nu am facut contract cu ... (vezi toată discuția)
Contributii datorate de pfa adicris adicris Buna ziua, as vrea sa dechid un pfa. Ce contributii ar trebui sa platesc la stat, cand si ce suma ar presupune acestea. (vezi toată discuția)