Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de ingrijire cu habitatie viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de ingrijire cu habitatie viagera

Buna ziua,
O vecina in varsta de 70 ani, singura, fara copii, m-a rugat sa o ingrijesc in schimbul imobilului pe care il detine. Nu prea stiu ce presupune aceasta. Presupun ca se incheie un contract, un act ceva. Firesc ca imi fac probleme, daca dupa ani de zile, dupa ce am cheltuit niste bani, vrea sa rezilieze contractul, si eu constat ca nu a vrut decat sa se foloseasca de mine? Daca se poate sa ma lamureasca cineva cum se incheie un astfel de contract astfel incat nimeni sa nu aiba de pierdut. Multumesc.
Dacă vă respectaţi obligaţiile de întreţinere, nu riscaţi nimic. Nu poate desfiinţa contractul doar pentru că aşa vrea ea.
Trebuie sa mergeti la un notar sa faceti un contract de intretinere cu drept de uzufruct iar la intretinere sa specificati ca se poate comuta in renta viagera, in caz ca batrana se razgandeste si nu va mai dori sa primeasca de la dvs. intretinerea. O zi buna
Buna ziua,

contractul de intretinere a fost modificat substantial prin intrarea in vigoare a Noului Cod Civil. Ar fi bine sa gasiti un notar care sa fie dispus sa va explice in termeni simpli in ce consta acest contract si ce se poate intampla. Puteti sa cereti aceste lamuriri si de la un avocat.

Costi Boncu
multumesc tuturor