Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare - cerere respinsã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare - cerere respinsã

Bună ziua.

Am depus dosarul de pensionare pentru limita de varstă , dar in Anexa de la casa de Pensii scrie că nu am dreptul deoarece o perioadă de 6 ani si 6 luni nu a fost valorificata in grupa a II a 100 % deoarece am avut funcţia de Director General in acea perioada şi trebuia sa lucrez 70% din timpul de lucru in aceleasi condiţii deosebite cu muncitorii. Menţionez că ITM-ul a certificat ca am lucrat in aceasta perioada in grupa a II a 100%.
Ce se poate face ca cei de la Pensii sa ia in considerarea Gupa II 100%?
In ce sector de activitate poate un director general sa desfasoare 100 % din activitate sa, in grupa a 2-a de munca, astfel incat ITM sa dea un aviz in acest sens ?!
Este greu de crezut ca in fisa postului de director general figureaza 100 % activitati de supraveghere, indrumare, control, etc. la locuri de munca incadrate in grupa de munca. Conditia de incadrare a activitatii desfasurate de catre cadre cu functii de conducere in gr. a 2-a de munca era de a lucra efectiv minim 70 % din timpul de lucru, la locuri de munca nominalizate prin anexa 2 la Ordin MMPS nr. 50/ 1990 si luarea in considerare la pensie ca atare, adica proportional cu timpul efectiv lucrat, adica maxim 70 % din perioada respectiva ca fiind incadrata in gr. a 2-a.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca