Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este sau nu abuz???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este sau nu abuz???

In luna noiembrie 2008 mi s'a desfacut contractul de munca prin restrangere de activitate si nu mi s'a pus la dispozitie alt post din firma. Datorita stresului m'am imbolnavit si am ajuns in spital.In decembrie 2008 in urma unei crize de glicemie am fost diagnosticat si internat in repetate randuri pana la sfarsitul lunii februarie 2009. La intoarcerea la locul de munca in data de 3 martie 2009 m'am prezentat la serviciu personal in vederea stabilirii formalitatilor ce trebuiau indeplinite privind incheierea contractului de munca. Am primit raspuns ca in ziua respectiva nu exista timp pentru mine, sugerandu'mi'se sa revin la sfarsitul saptamanii avand in vedere ca vineri 7 martie 2009 mi se incheia preavizul de 20 de zile lucratoare. DUcandu'ma joi, 6 martie 2009, la serviciu personal mi s'a inmanat o decizie in care eram rechemat la munca pe fostul post. Aceasta decizie era datata "6.01.2009". In momentul citirii ei mi s'a cerut sa nu datez semnatura primirii acestei decizii. Sub presiunea momentului, nu am datat, in schimb am aratat aceasta decizie mai multor colegi care au ramas la fel de consternati ca si mine. De ce mentionez acest lucru? In data de 6 ianuarie 2009, aflandu'ma internat in spital, am solicitat telefonic si am si primit in aceeasi zi adeverinta de salariat, aceasta fiindu'mi necesara la dovedirea calitatii de angajat si de asigurat la CAS. Adeverinta am primit'o in aceeasi zi, dar decizia de rechemare la locul de munca datata in ziua respectiva, nu am primit'o. Odata cu prezentarea mea la serviciu am intampinat ostilitatea sefului direct cu privire la reintoarcerea mea la locul de munca, fapt pentru care am fost amenintat ca daca nu primesc oferta de a sta 3 saptamani acasa platite de catre el, fara sa apar la serviciu, ma va vana si ma va da afara disciplinar. Am ales varianta de a ramane la serviciu, crezand ca decizia de rechemare a fost trimisa cu buna credinta. Ca urmare a acestei decizii de intoarcere la locul de munca, am pierdut oportunitatea angajarii intr'un alt loc de munca. De la data intoarcerii mele, cerand sa mi se dea de munca, am fost refuzat in mod ostentativ de catre seful direct. La o saptamana dupa ce am revenit, am fost chemat de catre seful direct, incredintandu'mi'se o asa-zisa "sarcina de serviciu" prin care mi se cerea sa fac o raportare zilnice fara a mi se pune la dispozitie vreun mijloc de informare dupa care, reprosandu'mi'se zilnic ca nu imi indeplinesc activitatile de serviciu. Seful direct nu mi'a dat dreptul utilizarii calculatorului (drept care figureaza clar in fisa postului) si mi'a cerut "sa ma descurc" si raportarea sa o fac in scris de mana. Neobtinand un rezultat prin care sa pot oferi o informatie eficienta, i'am inaintat o cerere scrisa privind accesul la calculator, care mi'a fost refuzata. In consecinta, mi s'a intocmit referat disciplinar, fiind chemat la comisia de disciplina. In prealabil, am mai avut o discutie cu seful direct prin care acesta mi'a cerut sa imi depun demisia predatata si astfel va renunta la acuzatiile impotriva mea. Am amanat luarea acestei decizii, prezentandu'ma la comisia de disciplina. Rezultatul a fost ca voi primi avertisment verbal, fara sa se intocmeasca proces verbal ca m'am prezentat. Se poate ca ei sa spuna ca eu nu m'am prezentat si sa ia o decizie conform codului muncii in lipsa mea? Daca da, ce pot face? Cum ma pot apara?
Nov 2008 vi se desface c.m. - cf art 65, se deduce. Aceasta inseamna si un preaviz. Dv, in preaviz fiind, va internati – ceea ce inseamna "suspendare” preaviz prin "interventia” concediilor medicale, pana la sfarsitul lunii Febr. In 6 Martie sunteti rechemat la munca, dar nu datati decizia datata 6.01.09 – nu ar trebui sa reprezinte o problema deoarece aveti datata si semnata decizia prin care sunteti rechemat la munca; nu au considerat necesar sa va trimita si decizia de rechemare alaturi de adeverinta de salariat (pt ca erati in spital) – ceea ce nu e, neaparat, o ilegalitate.
In caz ca doriti sa chemati in judecata angajatorul va trebui sa dovediti (si) ca ati pierdut oportunitatea obtinerii unui alt loc de munca... Daca ati ales sa reveniti la fostul loc de munca – desi se deduce ca aveati alta propunere – va fi cam greu sa dovediti o culpa in sarcina actualului angajator.
Rapoartele zilnice care vi s-au dat ca sarcina de serviciu ce anume implica? Adica ce mijloace de informare implicau? Un raport de serviciu nu implica, de exemplu, necesitatea accesului la Internet si nici chiar accesul la eventuale situatii... privind productia, de exemplu – puteati vorbi cu oamenii care au atributii in acest sens... In mod firesc, pt a face un raport de serviciu e necesar sa faceti o anumita "munca de cercetare”... Inainte de a ajunge sa editati computerizat aceste rapoarte era necesar sa aveti "materia prima”, adica, ceva notite... Puteati edita "de mana” aceste rapoarte (chiar daca aveati, prin fisa postului, la dispozitie un calculator) si ati fi avut o dovada in plus a relei-vointe din partea sefului direct.

Nu vor putea spune ca nu v-ati prezentat la comisia de disciplina pt ca, neprezentandu-va, nu ati fi putut primi avertisment verbal!

Toate cele scrise de dv pot fi considerate ca fiind abuz din partea angajatorului, dar un abuz foarte greu de dovedit.
Parerea mea este ca trebuie sa faceti o reclamatie la conducere cu evenimentele petrecute, sa solicitati sa vi se puna la dispozitie mijloacele necesare desfasurarii activitatii si sa amintiti ca ati mai solicitat acest fapt printr-o cerere refuzata de catre sef cu aratarea datei la care ati solicitat si in acelasi timp sa faceti si o reclamatie la ITM in care sa scririti tot ceea ce ati scris aici. Nu ar fi rau daca ati arata conducerii ca aveti intentia sa reclamati faptul ca nu vi se acorda mijloacele de realizare a sacinilor catre ITM poate chiar anterior datei la care depuneti reclamatia la ITM pentru a vedea reactia lor.Dupa care sa depuneti reclamatia la ITM.Puteti actiona chiar in instanta angajatorul pentru ca nu isi respecta cauzele contractuale si prevedrile din fisa postului.Contestati si orice decizie de sanctionare daca in aceasta se specifica faptul ca nu v-ati prezentat la cerecetarea disciplinara in cazul in care ati fost prezent.
...la serviciu nu merge lozinca:" chiar daca voi nu ma vreit eu va vreau!!"...ati intrat in joc si trebuie sa jucati...daca in fisa postului reiese faptul ca acest raport trebuie intocmit de dvs...este foarte simplu...au dreptate...dac nu tine de dumneavoastra puteti contesta decizia...
ideea e ca daca ei nu va vor...pana la urma veti pleca...lasati lucrurile sa decurga de la sine..asteptati ....si ei asteapta...cel mai bine sa va faceti pe cat posibil sarcinile trasate de sef...si ar mai fi o chestie...prin ce mijloc v-a trasat seful sarcina...la urma urmei daca nu este o chestie specificata in fisa postului...el are dovada ca v-a trasat sarcina respectiva?

sa va orientati catre alt serviciu nu ar fi o pierdere pentru dumneavoastra vand in vedere si starea de sanatate!!
mult succes!!razboiul poate inceta in orice moment cu acordul uneia dintre parti!!!
Buna ziua, nu va suparati ca intervin, dar dreptul nostru al angajatului unde este?! E adevarat ca ,,dragoste cu forta nu se face '', dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne lasam calcati in picioare! In cazul in care ne-am imbolnavit profesional si lucrul asta poate fi dovedit faptic nu verbal, prin concedii medicale si internari, nu ar fi normal sa beneficiem de daune?! Cine ne reda sanatatea distrusa dupa ore muncite suplimentar si neplatie, dupa stresul acumulat la servici avand un sef sucit si nu numai atat,avand un sef care face promovari pe criterii numai de el stiute si cel mai des intalnite pe familisme(ca in cazul meu)?! Multi poate nu au incotro,nu au alta varianta... E devarat ar fi mai bine sa iti cauti un alt loc de munca,insa nu poti ceda de dragul unui sef care poate e si mai putin pregatit de cat tine si mai ales tinand cont ca a incalcat toate dreturile tale de angajat,hartuindu-te psihic, ca sa nu mai spunem ca etica si morala nu mai tin de mult de el. Asta vreau si eu sa va intreb, chiar nu putem face nimic ptr. a impedica sa devina totul un precedent?! Incercam sa ne ajutam si sa invatam unii de la alti si asta e foarte bine.Citez si eu pe colegul meu de suferinta,,Cum ma pot apara? '' sau mai bine zis, chiar nu putem face nimic?! Chiar nu avem sanse de castig in cazul in care ii chemam in instanta pe cei care ne-au distrus sanatatea si trimit preavize in care nu se specifica pe ce criteriu te-a ales pe tine sa pleci si nu pe colegul tau, care are aceiasi functie?! Lucrezi ani de zile intr-o companie, nu ai primit nicodata nici macar o mustrare verbala si te trezesti ca ai primit preaviz pe motiv ca sunt dificultati economice. Multumesc!
innessomuch a scris:

...la serviciu nu merge lozinca:" chiar daca voi nu ma vreit eu va vreau!!"...ati intrat in joc si trebuie sa jucati...daca in fisa postului reiese faptul ca acest raport trebuie intocmit de dvs...este foarte simplu...au dreptate...dac nu tine de dumneavoastra puteti contesta decizia...
ideea e ca daca ei nu va vor...pana la urma veti pleca...lasati lucrurile sa decurga de la sine..asteptati ....si ei asteapta...cel mai bine sa va faceti pe cat posibil sarcinile trasate de sef...si ar mai fi o chestie...prin ce mijloc v-a trasat seful sarcina...la urma urmei daca nu este o chestie specificata in fisa postului...el are dovada ca v-a trasat sarcina respectiva?

sa va orientati catre alt serviciu nu ar fi o pierdere pentru dumneavoastra vand in vedere si starea de sanatate!!
mult succes!!razboiul poate inceta in orice moment cu acordul uneia dintre parti!!!

Subiect: RE: preaviz
intrebam in calitate de angajator...chestia asta...de exemplu nu am de unde sa platesc omului suma pe care trebuie sa i-o dau pentru inca o luna ...intelegi?dar nu intru in faliment...doar nu am banii necesari...
nu as vrea sa-i fac rau omului sa-si puna demisie ca nu mai beneficiaza de somaj..as vrea doar sa renuntam la perioada de preaviz....

multumim!!